ZAPOWIEDŹ / 2015 – Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie

2015 – Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie (24 spotkania, 9 prelegentów, 5 artystów – Śródmiejski Ośrodek Kultury; Kraków, ulica Mikołajska 2)

2015 - Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie (plakat)

Piękno kultury przejawia się w jej upodobaniu do bycia wolną. Prawdziwa kultura obdarza uczuciem suwerenność. Jest to przestrzeń zainteresowania i otwartości, przeciwstawna zamknięciu oraz ograniczeniu, którymi naznaczają rzeczywistość pospieszne deklaracje polityków. Gest kultury jest też przekreśleniem mierności życia zamkniętego, jakiego jedynym kierunkiem staje się walka o byt – coraz częściej próżna, bezsensowna i uwłaczająca godności człowieka. Dlatego dziś światowa kultura, owo życie piękna wiecznie niepogodzonego z ubogością i spłyceniem, interesuje się Rosją – być może według zasady ex oriente lux. Słyszalną w Rosji chce być nowoczesna muzyka, chyba jeden z najbardziej autentycznych obecnie obszarów kultury: Női Kabát, Automelodi, She Past Away, Cold Cave, Phase Fatale – to tylko niektóre z cenionych formacji, jakie koncertują ostatnio w rosyjskich miastach. Oto też znaczący gest Williama Maybelline’a z duetu Lebanon Hanover – który odwrócony od nieistotnego hałasu odgrywa na pianinie sonatę Rachmaninowa. Harmonia brzmień i inspiracji najpełniej przemawia w Sankt Petersburgu – rosyjskiej Wenecji…

„Wiele rosyjskich słów w samym swym sednie promieniuje poezją, podobną kamieniom szlachetnym emanującym szlachetnym blaskiem” – te słowa Konstantina Paustowskiego są jednym z przewodnich motywów cyklu wydarzeń kulturalnych, jakie rozpoczną się już w styczniu w ramach Roku Kultury Rosyjskiej w Krakowie. To ambitne, interdyscyplinarne przedsięwzięcie zasługuje na uwagę jako znaczący polski oddźwięk drogi obranej przez światową kulturę otwartej na Rosję w niespotykanej wcześniej mierze. Projekt krakowskich spotkań z kulturą rosyjską odbywać będzie się pod auspicjami założycielki i dyrektorki prywatnej placówki edukacyjnej „Rosyjski w Krakowie – Centrum Nauki i Tłumaczeń Języka Rosyjskiego„, jest to więc inicjatywa (co należy podkreślić) całkowicie niezależna, autorska i pozbawiona podtekstów politycznych. „Ideą projektu – pisze jej twórczyni, Nikolina Šmukler – jest skupienie uwagi na zapoznaniu Polaków z kulturą rosyjską, jej zrozumienie i kształtowanie bezstronnej postawy wobec Rosjan. Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie, obecności na wykładach i wyrażenia swojej opinii w przyjaznej dyskusji, która będzie mieć miejsce po każdej prezentacji. Wszystkie Spotkania będą odbywać się w języku polskim (…) Zapraszamy wszystkich, którzy Rosję lubią i chcą dowiedzieć się więcej o Rosji i tych, dla których kultura naszego sąsiada wschodniego jest daleka, a rosyjska mentalność – niezrozumiała”.

2015 - Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie (plakat z planem wydarzeń)
2015 – Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie (plakat z planem wydarzeń)

Kultura isnieje tylko jako całość – podziały i wybiórczość wykluczają jej poznanie. Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie będzie więc wydarzeniem skupiającym w sobie poznanie wielokierunkowe, w którym wiedzy kulturoznawczej sekundować będą: muzyka, literatura, film, filozofia, a nawet arystotelesowskie „sztuki pochlebcze” – moda i kulinaria. W ciągu całego roku trwania wydarzenia wykłady poprowadzą: prof. dr hab. Wasilij Szczukin, dr Matylda Chrząszcz, dr Kristina Vorontsova, dr Katarzyna Makowiecka, Michał Milczarek, Władysław Marinczenko, Tatiana Repina, Staszek Marinczenko, Władysław Grodecki. Wiosną zaś, w ramach koncertu „Przenikanie dusz” wystąpią muzycy: Janusz Kasprowicz, Igor Jelinek, Piotr Majczyna, Maria Natanson i Staszek Mariczenko – ich sylwetki i twórczość będę stopniowo uprzystępniać czytelnikom i słuchaczom. Może będzie też można liczyć na koncerty rosyjskich wykonawców z kręgu cold / minimal wave – jednym z największych dla mnie życzeń muzycznych ostatniego czasu jest usłyszenie na polskiej scenie któregoś z projektów Igora Szaprańskiego… Wszystko przed nami! Szczegółowe informacje znajdują się na działającej już stronie internetowej Roku Kultury Rosyjskiej w Krakowie.

15 stycznia odbędzie się wydarzenie inaugurujące krakowskie Spotkania z Kulturą Rosyjską. Będzie nim wykład „Magia przestrzeni: w jaki sposób geografia Rosji wpływa na charakter jej kultury” prof. dra hab. Wasilija Szczukina (wydarzenie – Facebook).

Zapraszam na Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie! Wave Press obejmuje tę cenną inicjatywę patronatem.

Szymon Gołąb

2015 – Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie – oficjalna strona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: