CZARNA MGŁA / Bleib Modern: Vale Of Tears

Koncert Bleib Modern już 25 czerwca (sobota) w warszawskim klubie Chmury, ul 11 listopada 22. Support: Michał PydoVökuró. Start: 21.00. Szczegóły na Facebooku.

Bleib Modern: Vale Of Tears (LP; Wave Records / Black Verb // Records; Niemcy; 22 stycznia 2016)

Bleib Modern - Vale Of Tears (LP; 2016)

Czarno-białe gruboziarniste zdjęcie melancholijnej kobiecej twarzy autorstwa polskiego fotografika Rafała Karcza umieszczone na okładce Vale Of Tears doskonale wprowadza w nastrój tej płyty – najlepszego (jak dotąd) wydawnictwa formacji Bleib Modern.

Vale Of Tears to drugi longplay w dyskografii niemieckiej grupy powołanej przez Philippa Läufera, obok wydanego w zeszłym roku krążka All Is Fair In Love And War. Jest to także album utwierdzający w przekonaniu, że obcując z muzyką wciąż przecież młodego projektu Bleib Modern (początki grupy to rok 2014), mamy do czynienia z dojrzałą i niemal wizjonerską odmianą stylistyki z pogranicza nurtów post punk i cold wave. Nagrania Bleib Modern brzmią charakterystycznie i nie sposób pomylić ich z większością dokonań współczesnej odmiany zimnej fali. Czy jednak istnieją dla tej muzyki odniesienia?

Bleib Modern
Bleib Modern (źródło: Facebook)

Pierwszym jest oczywiście Bauhaus. Vale Of Tears to ciemne gitarowe pasaże i podobnie „gotyckie” natchnienie wokalne jak to, które jest znakiem rozpoznawczym grupy Petera Murphy’ego. Ten album to naprawdę jedna z najbardziej „bauhausowskich” płyt ostatnich czasów – przy czym klasyczne wzorce wykorzystano tu w sposób twórczy, tworząc nową jakość na współczesnej scenie cold wave, którą jest… Nader udana i niemal całkowita rezygnacja z brzmień instrumentów elektronicznych (wyjąwszy efektowne kody kilku utworów).

Bleib Modern (źródło: Facebook)
Bleib Modern (źródło: Facebook)

Okazuje się, że można dziś grać bez syntezatora, tworząc muzykę chłodną w wyrazie i wypełnioną automatyczną pulsacją – jeszcze bardziej przejmująca, pozbawioną bowiem elementu mechanicznego. Grawitacja ludzkiej natury ku wszelkim automatyzmom jest składnikiem naszych czasów i gotycka muzyka Bleib Modern doskonale to wyraża. Podobnie, kilka już lat temu, tworzyła belgijska formacja o wdzięcznej nazwie Kiss The Anus Of The Black Cat – i jest to kolejne odniesienie dla brzmień zawartych na Vale Of Tears.

Bleib Modern: Vale Of Tears (płyta winylowa / źródło: Bandcamp)
Bleib Modern: Vale Of Tears (płyta winylowa / źródło: Bandcamp)

Wspaniały wielowymiarowy album! Melancholijny, liryczny i nie stroniący od post punkowej energii. Faworyzuję utwory: „Dust”, „Vale”, instrumentalny „Empty Vesse” i „Lone”.

Szymon Gołąb

Wersji cyfrowa Vale Of Tears do nabycia na stronie Bleib Modern w serwisie Bandcamp; płyta winylowa pojawi się w sprzedaży w lutym.

Bleib Modern – Facebook / Bandcamp / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: