RYTMY I SZUMY / Antidolby / Plastic Politic: Split

Antidolby / Plastic Politic: Split (kompilacja; InClub Records; Wenezuela; 30 czerwca 2016)

Antidolby / Plastic Politic - Split (kompilacja; 2016)

Latynoamerykańska scena minimal wave (której, w pewnym sensie, jestem ambasadorem) to fascynujący wymiar! Na tle muzyki ze Stanów i Europy odróżnia się ona: surowością brzmienia, nieskrępowaniem konwencjami, czy wreszcie wyrazistym przesłaniem tekstów i stylistyki utworów – najczęściej słusznie kontestujących „porządek” nowoczesnego świata. Idąc tym tropem – oto jeden z najlepszych utworów splitu, „Political Schizophrenia” w wykonaniu Plastic Politic:

Szkoda, że nie możecie wysłuchać tego nagrania w całości… Czas sięgnąć po płytę / kasetę zawierającą prawdziwe rarytasy południowoamerykańskiej sceny chłodnej minimalistycznej elektroniki – najnowsze wydawnictwo w swoistej serii zainicjowanej kilka miesięcy temu przez kompilację Memorias de un Continente wytwórni Infravox Records. Najnowszy składnik tej „serii” to split (czyli zestawienie nagrań zazwyczaj dwóch wykonawców) Antidolby / Plastic Politic, który w wersjach fizycznych ukaże się 30 czerwca nakładem InClub Records. Antidolby? Plastic Politic? Pierwszy raz słyszycie te nazwy?

Tony Teran (Antidolby / Plastic Politic / Clearvizzion)
Tony Teran – Antidolby / Plastic Politic / Clearvizzion (źródło: materiały prasowe InClub Records)

To dodajcie do nich jeszcze Clearvizzion. Za wszystkie projekty odpowiedzialny jest jeden, pochodzący z Wenezueli, muzyk – Tony Teran. Zresztą nie tylko muzyka jest żywiołem twórczości tego niezwykłego artysty. Tony z powodzeniem maluje w nurcie kubizmu geometrycznego i kręci abstrakcjonistyczne teledyski do swoich utworów, jest także animatorem ruchu związanego z nową sceną elektroniczną w Wenezueli. Jego inicjatywa to chociażby pionierski cykl imprez „Futuro Retro Waves” – plakat jednej z edycji (także autorstwa Tony’ego) poniżej; czy dobrze widzę na nim logo polskiej wódki?

Futuro Retro Waves (plakat © Tony Teran)
Futuro Retro Waves (plakat © Tony Teran)

Korespondencja sztuk jest zatem kluczem do muzyki zawartej na obszernym (siedemnaście utworów) splicie. Dominują tu nagrania instrumentalne, wokal pojawia się rzadko i odpowiada minimalistycznym chłodnym strukturom muzyki. Oto Antidolby w odsłonie „Sistemas y Ruido”:

Taka właśnie jest ta płyta w całości – podporządkowana tanecznemu rytmowi storzonemu mocą analogowych syntezatorów z elementami „noise” oraz „kosmicznymi” (nieco a’la duet Błażejewski / Latoszek w czołówce „Przybyszów z Matplanety”). Coś dla siebie znajdą tu także zwolennicy oldschool EBM i nurtu industrialnego… Wspaniałe bogate zestawienie nagrań jednego z najważniejszych artystów nowej elektroniki w Ameryce Południowej! Płytę polecam także didżejom – sam z chęcią zagram wam z niej na którejś z najbliższych imprez.

Szymon Gołąb

Album w wersjach fizycznych (kaseta magnetofonowa i CD) oraz w wersji cyfrowej do nabycia (pre-order) na stronie InClub Records w serwisie Bandcamp.

Tony Teran – oficjalna strona

Antidolby – Facebook / SoundCloud

Plastic Politic – SoundCloud

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: