MOC I DELIKATNOŚĆ / Sobranie 8 18: Demons, the Angel and Dark Thoughts

Sobranie 8 18: Demons, the Angel and Dark Thoughts (LP; Perfect Aesthetics; Rosja; 28 października 2016)

Sobranie 8 18 - Demons, the Angel and Dark Thoughts (LP; 2016)

Co najbardziej cenię w muzyce? Odkrywczość. Jeśli dodatkowo dociera ona do obiorcy w sposób nie wymuszony, niemal naturalny (porównanie z pięknem żywiołów jest, w przypadku muzyki Sobranie 8 18, w pełni uzasadnione), wtedy mamy do czynienia z zawartą w sztuce dialogu głosu i instrumentu „mocą bytową” zdolną organizować momenty życia, wzmacniać doznania, stwarzać piękno. Nie jest to jałowy eksperyment, ograniczający się często do zapisu nazwy zespołu dziwacznym liternictwem, ale prawdziwe przeżycie – które znalazło swój wyraz w twórczości. To właśnie można odnaleźć we wnętrzu płyty naprawdę wspaniałej – Demons, the Angel and Dark Thoughts rosyjskiego duetu Sobranie 8 18.

Sobranie 8 18
Sobranie 8 18 (źródło: materiały prasowe zespołu)

Co wiemy o muzykach? Dość sporo. Sobranie 8 18 to duet z Sankt Petersburga tworzony przez dwójkę młodych twórców – byłą modelkę Anastazję (wokal, nieliczne instrumenty akustyczne) oraz Kirilla (kompozycje, instrumenty elektroniczne). W dyskografii projektu są dwie płyty – debiut I Was Sick (marzec 2016) oraz najnowszy (wydany w październiku) longplay Demons, the Angel and Dark Thoughts. Wcześniej, ale jedynie na prawach eksperymentu, istniał jeszcze projekt Sobranie 9 19 – który wydał epkę pod znamiennym tytułem: Unprofashional experiments (styczeń 2016).

Sobranie 8 18
Sobranie 8 18 (źródło: materiały prasowe zespołu)

Co jeszcze? Nazwa. Jestem wielkim admiratorem dobrych papierosów (polska moda na zastępowanie palenia tytoniu narkotykami, alkoholem i wojenną propagandą to barbarzyństwo), a „Sobranie” to chyba najlepsze papierosy spośród wszystkich, których smakowałem. Tytoniowa kompozycja „Sobranie” (niezależnie od wersji swojej mocy znaczonej przez barwę opakowania) jest zarazem silna, jak i subtelna. To ten rodzaj połączenia mocy oraz delikatności, jaki posiada – chyba tylko i wyłącznie – kobiecość. Taka też jest muzyka Sobranie 8 18 – wybitnie kobieca, a nawet „wiedźmia”.

Sobranie 8 18
Sobranie 8 18 (źródło: materiały prasowe zespołu)

„Demony, anioł i czarne przeczucia” – nie wyobrażam sobie lepszego tytułu dla albumu zawierającego taką muzykę! We wnętrzu tej (w pełni dojrzałej już) płyty znaleźć można dziesięć utworów (trzydzieści siedem minut muzyki) łączących syntezatorową taneczność spod znaku synth wave (niekiedy z odcieniem witch house i dark popu) z bogatymi – i sprawiającymi wrażenie swoiście magicznych – aranżacjami. Tym jednak, co najbardziej urzeka w muzyce Sobranie 8 18 jest głos młodej Anastazji. Osiąga on często operowe rejestry, a zarazem potrafi być kabaretowo przerysowany, czy też łasić się na podobieństwo kota… Jest śmiechem i płaczem, bólem i rozkoszą zarazem – posłuchajcie tylko utworu „Mind Thriller”… Anastazja ma głos „wodnicy” – jak kiedyś wrażliwa na epifanie kobiecości malarka Dominika Daszewska określiła metodę wokalną Aleksandry Pavlović podczas koncertu YusYus w Szczecinie (nigdy nie zapomnę tego wieczoru!).

Sobranie 8 18
Sobranie 8 18 (źródło: materiały prasowe zespołu)

O muzyce Sobranie 8 18 można byłoby pisać, pisać i pisać – a trzeba jej słuchać. Trzeba, bo to nowa jakość na współczesnej scenie elektronicznej odmiany cold wave. Na pewno spodoba się ona też fanom Grimes, czy Lydii Ainsworth. Faworyzuję wszystkie utwory z tej niezwykłej płyty!

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (kaseta magnetofonowa) oraz cyfrowej do nabycia na stronie wytwórni Perfect Aesthetics w serwisie Bandcamp.

Sobranie 8 18 – Facebook / SoundCloud / VKontakte / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: