UNIKALNY CHŁÓD / Supernova 1006: Unique World

Supernova 1006: Unique World (LP; Werkstatt Recordings; Rosja; 12 lutego 2017)

Supernova 1006 - Unique World (LP; 2017)

Mniej więcej od premiery epki Talons (listopad 2015) zaczęła pojawiać się opinia, że Supernova 1006 to „rosyjski klon The Soft Moon” – zdanie zbyt uproszczone, ale trafnie ujmujące brzmienia zawarte na wydanej wtedy płycie. Od tego czasu w muzyce Rosjan zaszła zmiana na tyle znacząca, że ich najnowszy longplay to nie tylko muzyka „a’la The Soft Moon”, lecz styl, który można postawić obok ostatnich dokonań Lebanon Hanover, czy In Death It Ends, a przy tym… Dojrzały już i w pełni własny. Unique world, ‚unikalny świat’ to też jedna z najlepszych płyt nurtów cold wave / post punk jakie wkrótce ukażą się w Europie Wschodniej – a może też i na całym świecie.

Supernova 1006
Supernova 1006 (źródło: VKontakte)

Nie przesadzam. Dwadzieścia siedem minut muzyki rozpisanej na dziewięć kompozycji najnowszego albumu Supernova 1006 to swego rodzaju mesmeryczny seans dodający do nowoczesnej zimnej fali coś na kształt wypowiedzianego szeptem transu (nie potrafię tego inaczej ująć…). Na Unique World w niepowtarzalny sposób łączy się on z mocnym rytmem automatu perkusyjnego i post punkowym „pajęczym przeplotem” w brzmieniu gitary basowej… „Oddalony”, czy też „zaświatowy” jest więc na tej płycie nie tylko wokal (pojawiający się tu w odpowiednich proporcjach względem utworów instrumentalnych), ale cały zestaw instrumentalny. Unique World jest dzięki temu spoistą i odkrywczą muzyczną wizją, która – co słychać już w pierwszym utworze, melorecytowanym „dante” – nie została podyktowana przez „modę” na chłodne brzmienie (co zarzucano epce Talons). Dla rosyjskiego duetu (jak i całego gatunku) jest to więc skok milowy – bez żadnych cudzysłowów. Zobaczcie też jeszcze, jak wyglądają koncerty Supernova 1006. Moc!

Jak tajemnicze i piękne musiały być natchnienia dwójki młodych muzyków z Rosji i jak głęboko odczuli oni chłód dookolnej rzeczywistości, aby powołać taką przepaść! Wybaczcie tę „poezję”, ale ta płyta jest właśnie poezją. Brutalną i zimną poezją codzienności rozpisaną na muzykę.

Szymon Gołąb

Album w wersjach fizycznych (płyta CD i kaseta magnetofonowa) oraz w wersji cyfrowej jest dostępny (pre-order) na stronie Werkstatt Recordings w serwisie Bandcamp.

Supernova 1006 – Facebook / VKontakte / Bandcamp / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: