PASTELOWA MELANCHOLIA / I Tpame I Tvrame: Future Attitude

I Tpame I Tvrame: Future Attitude (EP; Black Verb Records; Albania; 22 marca 2017)

I Tpame I Tvrame - Future Attitude (EP; 2017)

Mniej więcej w ciągu ostatnich dwóch lat muzyka chłodu z Europy Wschodniej interesująco ewoluowała. Popularność brzmień w stylu post punk revival zastąpiły coraz częstsze i dojrzałe eksperymenty z estetyką sytuującą się na pograniczu gatunków: cold / chill wave i bedroom pop. Muzycy ze Wschodu osiągnęli już sporą wprawę w tym, aby – poruszając się w obrębie wspomnianych stylów – grać różnorodnie i ciekawie; nie sposób jednak rozstać się z wrażeniem, że inspiracją dla większości ich nagrań jest wydana w 2015 roku epka Tropic of Cancer, Stop Suffering.

Podobny nastrój odnaleźć można też we wnętrzu debiutanckiego wydawnictwa I Tpame I Tvrame, Future Attitude. Podobny, ale też odznaczający się największą chyba indywidualnością w interpretacji jednego z najpiękniejszych tematów muzyki – doznania melancholii.

Duet I Tpame I Tvrame (co to znaczy?) aktywny jest dokładnie rok, a tworzą go Dina Hajrullahu z Kosowa i Albańczyk, Franc Kurti. Muzycy mają w swojej dyskografii dziewięć singli (zazwyczaj uzupełnianych znakomitymi teledyskami) oraz wydaną właśnie, nakładem niemieckiej wytwórni Black Verb Records, epkę Future Attitude. Co można znaleźć na tej płycie?

I Tpame I Tvrame - Together (singiel; 2016)
I Tpame I Tvrame (okładka singla Together / źródło: Bandcamp))

Przede wszystkim całkowicie nową muzykę duetu, z wyjątkiem dwóch zapowiadających płytę singli – tytułowego „Future Attitude” i „End Now?”. Melancholijny żywioł brzmień I Tpame I Tvrame tworzy tu ciekawa reinterpretacja muzyki „klubowej” (a co to, tym razem, znaczy?) połączona z pojawiającym się czasem automatem perkusyjnym oraz wielobarwnymi dźwiękami syntezatorów i gitar. Całość zaś subtelnie spajają „otchłanne” melorecytacje Diny. Sześć utworów (dwadzieścia sześć minut muzyki) nie nuży słuchacza – przenosi go raczej w inny wymiar muzycznych doznań, w wewnętrzną sferę marzeń i tęsknot.

To piękna, „pastelowa” i przepełniona swoistą poezją odmiana cold wave. Element egzotyki w porównaniu z dość siermiężnym brzmieniem zimnej fali na Zachodzie.

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (kaseta magnetofonowa o limitowanym nakładzie pięćdziesięciu egzemplarzy) oraz cyfrowej dostępny jest na stronie wytwórni Black Verb Records w serwisie Bandcamp.

I Tpame I Tvrame – Facebook / SoundCloud / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: