ДИВИЗИЯ РАДОСТИ / ДК Посторонних: ДК Посторонних

ДК Посторонних: S/T (LP; Rosja; 25 maja 2017)

ДК Посторонних (LP; 2017)

Nie tak dawno temu na poczytnym portalu Observer ukazał się artykuł o znaczącym tytule „America Has Nothing on Russia’s Booming Post-Punk Scene”. Zgadzam się. Rosja to dziś największa, najbardziej różnorodna i twórcza scena nowej muzyki chłodu – w różnych jej odmianach, choć najczęściej bliskich stylistyce post punk. Przy okazji warto też przypomnieć swoistą monografię tej sceny, która pojawiła się tu kiedyś w rozmowie z wokalistą moskiewskiej grupy Sierpien. Rosja fascynuje, a do jej granic jest niedaleko (w Kaliningradzie działa chociażby znakomity zespół Blind Seagull). Korzystajmy z tego sąsiedztwa! Posłuchajmy też jednego z najlepszych ostatnio debiutów cold wave / post punk w Rosji – zespołu ДК Посторонних. Oto zwiastun ich płyty:

Interesujące, prawda? ДК Посторонних pochodzą z Petersburga, a ich debiutancki longplay ukazał się kilka dni temu wyłącznie w cyfrowej wersji dostępnej do wysłuchania w serwisie VKontakte (to rosyjski odpowiednik Facebooka, równoprawnie – a więc inaczej niż amerykańska społecznościówka – traktujący treści audio i wideo). Co można znaleźć na tej płycie?

ДК Посторонних

ДК Посторонних (źródło: VKontakte)

Album zatytułowany po prostu ДК Посторонних to dziewięć utworów (trzydzieści minut muzyki) utrzymanej w niezwykle dopracowanym wykonawczo stylu post punk. Pierwsze miejsce należy więc tu do gitary elektrycznej i wokalu (mrocznego, męskiego i chłodnego); we wszystkich utworach pojawia się też syntezatorowy wintaż (szczególnie słyszalny w synth punkowej kompozycji „Пост-Правда”). Trzy kompozycje z tej płyty mają tekst w języku angielskim, pozostałe zaśpiewano po rosyjsku. Wszystkie brzmią doskonale.

ДК Посторонних

ДК Посторонних (źródło: VKontakte)

Album został także starannie dopracowany pod względem realizacji dźwięku – ДК Посторонних słucha się z przyjemnością (przy masteringu płyty debiutantom pomagał Aleksander Galianow z eksperymentatorskiej grupy Shortparis, znanej z dbałości o brzmienie swoich wydawnictw). Uwagę zwraca także konsekwentnie budowany imaż graficzny ДК Посторонних, wyrosły z fascynacji industrialnym brutalizmem i stylistyką zimnej fali.

ДК Посторонних

ДК Посторонних (źródło: VKontakte)

Debiut Rosjan z Petersburga to płyta w całości do wielokrotnego wysłuchania. Dostępna jest, póki co, wyłącznie na stronie zespołu w serwisie VKontakte.

Szymon Gołąb

ДК Посторонних – VKontakte / YouTube

Advertisements

One comment on “ДИВИЗИЯ РАДОСТИ / ДК Посторонних: ДК Посторонних

 1. Słuchacz/Paweł pisze:

  Zgadzam się, że Rosja to bardzo ciekawy muzycznie kierunek.
  Sam jestem fanem Motoramy (posiadam dwa oryginalne albumy tego zespołu).
  Nie brakuje też podobnie brzmiących, jak chociażby Human Tetris. O obu zresztą jest wzmianka w drugiej części rozmowy z 11 lutego https://wavepressblog.com/2015/02/11/sierpien-rosyjska-zimna-fala-artem-bursev-rozmowa-czesc-ii/

  Powstaje również wiele innych projektów: czy to bardziej z pogranicza elektroniki, czy sklasyfikowanych ściśle jako post-punk. Na wymienienie ich pewnie zabrakłoby nam miejsca, a i spamiętać trudno 🙂

  Lubię też wracać do klasyki. Za taką uznaję np. muzykę legendarnej grupy Kino, z wciąż przyprawiającym o ciarki, nieśmiertelnym wokalem Wiktora Coja.
  Jeden z utworów tej kapeli, „Spokojna Noc”, wykorzystał całkiem niedawno Jurij Bykow w swoim filmie (wyróżnionym m.in. w Locarno) „Dureń” https://www.youtube.com/watch?v=je0jHdNFyZU. Jest to dynamiczny, pięknie wykonany kawałek, którego słucha się z wielką przyjemnością.

  Ale mogę wracać także do nostalgicznych i minimalistycznych ballad tej grupy, do jakich zaliczam piosenkę „Legenda” https://www.youtube.com/watch?v=t3Xz-s0xT50

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s