ДИВИЗИЯ РАДОСТИ / ДК Посторонних: ДК Посторонних

ДК Посторонних: S/T (LP; Rosja; 25 maja 2017)

ДК Посторонних (LP; 2017)

Nie tak dawno temu na poczytnym portalu Observer ukazał się artykuł o znaczącym tytule „America Has Nothing on Russia’s Booming Post-Punk Scene”. Zgadzam się. Rosja to dziś największa, najbardziej różnorodna i twórcza scena nowej muzyki chłodu – w różnych jej odmianach, choć najczęściej bliskich stylistyce post punk. Przy okazji warto też przypomnieć swoistą monografię tej sceny, która pojawiła się tu kiedyś w rozmowie z wokalistą moskiewskiej grupy Sierpien. Rosja fascynuje, a do jej granic jest niedaleko (w Kaliningradzie działa chociażby znakomity zespół Blind Seagull). Korzystajmy z tego sąsiedztwa! Posłuchajmy też jednego z najlepszych ostatnio debiutów cold wave / post punk w Rosji – zespołu ДК Посторонних. Oto zwiastun ich płyty:

Interesujące, prawda? ДК Посторонних pochodzą z Petersburga, a ich debiutancki longplay ukazał się kilka dni temu wyłącznie w cyfrowej wersji dostępnej do wysłuchania w serwisie VKontakte (to rosyjski odpowiednik Facebooka, równoprawnie – a więc inaczej niż amerykańska społecznościówka – traktujący treści audio i wideo). Co można znaleźć na tej płycie?

ДК Посторонних
ДК Посторонних (źródło: VKontakte)

Album zatytułowany po prostu ДК Посторонних to dziewięć utworów (trzydzieści minut muzyki) utrzymanej w niezwykle dopracowanym wykonawczo stylu post punk. Pierwsze miejsce należy więc tu do gitary elektrycznej i wokalu (mrocznego, męskiego i chłodnego); we wszystkich utworach pojawia się też syntezatorowy wintaż (szczególnie słyszalny w synth punkowej kompozycji „Пост-Правда”). Trzy kompozycje z tej płyty mają tekst w języku angielskim, pozostałe zaśpiewano po rosyjsku. Wszystkie brzmią doskonale.

ДК Посторонних
ДК Посторонних (źródło: VKontakte)

Album został także starannie dopracowany pod względem realizacji dźwięku – ДК Посторонних słucha się z przyjemnością (przy masteringu płyty debiutantom pomagał Aleksander Galianow z eksperymentatorskiej grupy Shortparis, znanej z dbałości o brzmienie swoich wydawnictw). Uwagę zwraca także konsekwentnie budowany imaż graficzny ДК Посторонних, wyrosły z fascynacji industrialnym brutalizmem i stylistyką zimnej fali.

ДК Посторонних
ДК Посторонних (źródło: VKontakte)

Debiut Rosjan z Petersburga to płyta w całości do wielokrotnego wysłuchania. Dostępna jest, póki co, wyłącznie na stronie zespołu w serwisie VKontakte.

Szymon Gołąb

ДК Посторонних – VKontakte / YouTube

Jedna myśl na temat “ДИВИЗИЯ РАДОСТИ / ДК Посторонних: ДК Посторонних

Dodaj własny

 1. Zgadzam się, że Rosja to bardzo ciekawy muzycznie kierunek.
  Sam jestem fanem Motoramy (posiadam dwa oryginalne albumy tego zespołu).
  Nie brakuje też podobnie brzmiących, jak chociażby Human Tetris. O obu zresztą jest wzmianka w drugiej części rozmowy z 11 lutego https://wavepressblog.com/2015/02/11/sierpien-rosyjska-zimna-fala-artem-bursev-rozmowa-czesc-ii/

  Powstaje również wiele innych projektów: czy to bardziej z pogranicza elektroniki, czy sklasyfikowanych ściśle jako post-punk. Na wymienienie ich pewnie zabrakłoby nam miejsca, a i spamiętać trudno 🙂

  Lubię też wracać do klasyki. Za taką uznaję np. muzykę legendarnej grupy Kino, z wciąż przyprawiającym o ciarki, nieśmiertelnym wokalem Wiktora Coja.
  Jeden z utworów tej kapeli, „Spokojna Noc”, wykorzystał całkiem niedawno Jurij Bykow w swoim filmie (wyróżnionym m.in. w Locarno) „Dureń” https://www.youtube.com/watch?v=je0jHdNFyZU. Jest to dynamiczny, pięknie wykonany kawałek, którego słucha się z wielką przyjemnością.

  Ale mogę wracać także do nostalgicznych i minimalistycznych ballad tej grupy, do jakich zaliczam piosenkę „Legenda” https://www.youtube.com/watch?v=t3Xz-s0xT50

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: