ROZMOWA / André Savetier: Polish Coldwave Journey

Polish Coldwave Journey ma smak wakacyjnej przygody, ale przede wszystkim jest ważnym i unikatowym dokumentem o współczesnej polskiej zimnej fali. Premiera filmu już niedługo, z tej okazji rozmawiałem z jego pomysłodawcą – pochodzącym ze Słowenii blogerem, dziennikarzem muzycznym, muzykiem, antropologiem kultury, pasjonatem polskiej „muzyki chłodu”… Długo można wymieniać. Poznajcie André Savetiera. 

Kim jest André Savetier? Przedstaw się polskim czytelnikom.

Jestem w zasadzie miłośnikiem muzyki. Zaczęło się to od zespołu Velvet Underground, kiedy miałem czternaście czy piętnaście lat. Poczułem wtedy, że muzyka może być czymś więcej niż tym, co codziennie grają w radiu – dlatego też zacząłem szukać dobrej muzyki. Dzięki Bowiemu i The Cure znalazłem brzmienia dark alternative, które fascynują mnie do dziś. W 2011 roku zacząłem pisać o tym gatunku – mam przy tym antropologiczne podejście do muzyki, to znaczy że ciekawi mnie wszystko, co jest połączone socjalnie i socjologicznie z muzyką: sami muzycy, ale też fani, koncerty i subkultury.

Dogs in Trees (Polish Coldwave Journey)
Autor z muzykiem grupy Dogs in Trees (fot. ze zbiorów André Savetiera)
Cabaret Grey (Polish Coldwave Journey)
Autor z muzykami grupy Cabaret Grey (fot. ze zbiorów André Savetiera)

Polish Coldwave Journey – czym będzie i kiedy premiera?

Przez lata byłem w kontakcie z wieloma artystami, przeważnie tylko przez internet. Dlatego miałem pomysł aby spotkać się z nimi i przeprowadzić rozmowy przed kamerą. Rok temu zrealizowaliśmy ten pomysł we Włoszech. Tam spotkaliśmy się z dziesięcioma zespołami, po prostu chodziliśmy razem na piwo i robiliśmy wywiady. Było to cudowne doświadczenie dla nas i dla muzyków, dlatego chcieliśmy zrobić to jeszcze raz. W Polsce miałem dużo kontaktów z grupami, dlatego wybór kraju nie był trudny.

undertheskin (Polish Coldwave Journey)
Autor z muzykami grupy undertheskin (fot. ze zbiorów André Savetiera)

Nasze filmy są kompletnie według zasady „zrób to sam” (do it yourself); obróbka rozmów jest gotowa, w tym momencie pracuję nad napisami po polsku i po angielsku (dwie rozmowy są po polsku). Kiedy to będzie gotowe, dokumentacja zostanie opublikowana na YouTube i na Vid.me.

Opowiedz nieco o kulisach pomysłu – skąd zainteresowanie polską zimną falą? Czy przy powstaniu Polish Coldwave Journey z kimś współpracowałeś, czy to wyłącznie twój własny projekt?

Już wiele lat jestem fanem polskiej zimnej fali. Dlatego było to logiczne aby nakręcić taki film dokumentalny właśnie w Polsce. Był to dla nas ogromny zaszczyt spotkać się z reprezentantami trzech legendarnych zespołów zimnej fali z lat osiemdziesiątych: 1984, Made in Poland i Variété.

1984 (Polish Coldwave Journey)
Autor z muzykiem grupy 1984 (fot. ze zbiorów André Savetiera)

Inne zespoły, które pojawiają się w dokumencie to nowsze projekty, mniej więcej będące pod wpływem zimnej fali: undertheskin, Cabaret Grey, Nacht und Nebel, Alles, The Shipyard, Dogs in Trees.

Alles (Polish Coldwave Journey)
Autor z muzykami duetu Alles (fot. ze zbiorów André Savetiera)

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym nie byłem w stanie zrobić wszystkiego w pojedynkę – przy powstawaniu nagrań była więc ze mną czarująca słoweńska wampirka Cyrene, która pomagała mi z dużym zaangażowaniem.

Cyrene (Polish Coldwave Journey)
Cyrene (fot. ze zbiorów André Savetiera)

Strony: 1 2

2 myśli na temat “ROZMOWA / André Savetier: Polish Coldwave Journey

Dodaj własny

  1. Pamiętam, że polecałeś blog tego wszechstronnego człowieka… Zajrzałem oczywiście. Zainteresowanie i wiedza godne podziwu.
    Czekam na film. Dobrze, że Wave Press wspiera takie projekty i pomaga promować.
    Legendarny Made in Poland… Ich utworów można słuchać w nieskończoność (w swoim czasie zespół ten był moim ogromnie satysfakcjonującym odkryciem).

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: