NIEZŁE ZIÓŁKO / Mala Herba: ep

Mala Herba: ep (EP; Austria; 21 sierpnia 2017)

Tytuł „niezłe ziółko” niewiele mówi – jednak nie wkłada muzyki, której zaraz posłuchamy, do „szufladek” i zbędnych gatunkowych klasyfikacji. Takie uproszczenie jest dość pociągające; dwa utwory z epki Mala Herba można byłoby z powodzeniem umieścić w katalogu z napisem „ethno-synth”. Nie do „etykietowania” zaprasza jednak ta muzyka: żywiołowa, odkrywcza i odświeżająca kształt nowej sceny syntezatorowego chłodu. 

Mala Herba mogłaby też znaleźć miejsce w antologii polskiej muzyki emigracyjnej (obiecuję ją post mortem) – to austriacki projekt pochodzącej z Polski wokalistki i syntezatorowej improwizatorki. Możemy więc mieć w pamięci chociażby spotkanie z Olgąrym i Ame de Boue (Dasz) – choć to odmienne muzyczne światy.

„Rusałki” i „Chwasty” – tylko dwie, zaśpiewane po polsku, kompozycje wypełniają wnętrze debiutanckiej epki Mala Herba, podpisanej – co ważne – jako zapowiedź obszerniejszego wydawnictwa. Surowe i taneczne brzmienie syntezatorów (o wyraźnym potencjale improwizacyjnym) towarzyszy tu żeńskiemu wokalowi, który może kojarzyć się zarówno ze stylistyką klasycznych nagrań Siouxsie and the Banshees, jak i ze śpiewem etnicznym (czy też folkowym) o nieco ciemnym odcieniu (wskazuję tu chociażby na debiut krakowskiej Południcy). To jednak, co nagrała Mala Herba nie ma porównania, podobnych proporcji nigdzie nie znajduję. Pozostaje więc czekać na jej pełnowymiarowe wydawnictwo.

Płyta w wersji cyfrowej jest dostępna na stronie Male Herba w serwisie Bandcamp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: