MASZYNOWY ORGAZM / Stockhaussen: Signos

Stockhaussen: Signos (LP; Infravox Records / Young & Cold Records; Meksyk; 30 października 2017)

„Maszynowy orgazm”? Tak! Najnowszy i drugi już lonplay w dyskografii meksykańskiego projektu Stockhaussen przypomina mi inną płytę, fragment muzycznej rewolucji z początku lat osiemdziesiątych – krążek Warszawa ’81 bałkańskiej grupy Elektryczny Orgazm będący wyborem z koncertów zagranych przez ten zespół w polskiej stolicy w listopadzie 1981 roku. To podobna siła oddziaływania. 

Wyobraźcie sobie warszawską zimę w stanie wojennym, pomyślcie o punkach nagrywających koncerty na kasetach i zapragnijcie przemiany… Na to wszystko „wjeżdża” zgrzytliwy post punk podbarwiony minimal wave z Belgradu i… Po raz pierwszy chyba ten gatunek utrwala się w pamięci polskich słuchaczy jako muzyka wymowna i całkowicie inna od tego, co prezentowała wówczas rodzima scena rockowa.

Gdyby Stockhaussen zagrał dziś w Polsce (co jest całkiem prawdopodobne…), to jego koncert pewnie sporo by „namieszał”, wywołał ferment, ruch – czyli „Movimientos”. Posłuchajcie:

Signos (tak właśnie zatytułowany jest najnowszy krążek Stockhaussena – czyli znanego już czytelnikom tej strony, Angela Kauffa) to czysta energia buntu, który wymyka się wszelkim próbom zawłaszczenia przez różne wcielenia „opozycji”. To nie polityczna agitka upadających systemów, tylko bunt – prosty i wciągający jak orgazm. Posłuchajcie jeszcze utworu tytułowego, „Signos”:

Na płycie znalazło się trzynaście kompozycji utrzymanych w konwencji surowego minimal wave, która przypomina nagrania wczesnego Deutsche Amerikanische Freundschaft (to cecha większości zespołów z Ameryki Południowej). Analogowy synth i chłodny męski wokal z tekstami po hiszpańsku – ale też coś więcej. Stockhaussen dał już się poznać jako talent wybierający do współpracy inne talenty. Na Signos usłyszymy Aleksandrę Pavlović z bałkańskiego duetu YusYus, Annę Nin (None) oraz – dwukrotnie – nieco eteryczną Muk. Nie mogło zabraknąć także Keren Batok, tradycyjnie najmroczniejszego chyba głosu z spośród wszystkich jakie dotąd odkrył Stockhaussen.

Naprawdę chcę usłyszeć tę muzykę na żywo!

Album w wersji fizycznej (płyta winylowa) będzie dostępny na stronie wytwórni Infravox Records w serwisie Bandcamp oraz w sklepie internetowym Young & Cold Records. Wersję cyfrową można już nabyć na stronach Stockhaussena i Infravox Records w serwisie Bandcamp.

Stockhaussen – oficjalna strona / Facebook / YouTube / Instagram (profil Angela Kauffa)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: