SNY O INNYM ŚWIECIE / Double Echo: Period Rooms

Double Echo: Period Rooms (LP; Gothic Music Records; Wielka Brytania; 31 października 2017)

Przez wielu to właśnie muzyka duetu Chris Luna & Ash Lerczak uważana jest za to, co najlepsze – a nawet już „klasyczne” – na nowej scenie cold wave i post punk. Najnowszy (trzeci już) longplay Double Echo porzuca syntezatorowe eksperymenty poprzedniego długogrającego krążka (La Danza, rok 2015) i jest powrotem do tradycyjnego dla tej grupy z Liverpoolu brzmienia – ale nie tylko… 

Posłuchajmy „Sylvii” z epki Life Inside / Rupture / Sylvia (2014):

Ten utwór zestawmy teraz z nagraniem z najnowszej płyty, „Escondito” – kompozycją reprezentatywną dla całego albumu:

Od samego początku istnienia grupy (rok 2012) muzyce Double Echo towarzyszy swoiście zaświatowa aura; angielscy muzycy – chyba jako jedyni na współczesnej scenie – potrafią zagrać romantycznego gotyckiego rocka posługując się stylistyką post punka / cold wave. Stąd też pewnie wywodzi się popularność ich nagrań wśród słuchaczy wciąż tęskniących za starą szkołą „muzyki chłodu”. Nowa płyta powinna w pełni ich zadowolić.

Period Rooms to dziesięć utworów, których zasadniczym tonem jest gotycka melodyjność podkreślona przez doskonale wręcz melancholijny męski wokal. Towarzyszą mu ascetyczne partie basu i często skomplikowany (ale zawsze surowo brzmiący) rytm perkusji. Klawisze na tej płycie to już wyłącznie „gotyk”. Całkowicie zrezygnowano ze skwierczenia syntezatorów. Efekt? Nadspodziewanie dobry!

Na krążku znajdują się dwa utwory, odpowiedzialne za jego najwyższą oceną – „Before Mirror” i „High Wind”. Muzyka sięga w nich po reprezentację zjawisk i wrażeń, w najgłębszym filozoficznym sensie. O czym mowa? Kiedy dźwięki opowiadają o lustrze, to widzimy jego matowy blask; gdy mówią o wietrze – słyszymy jak się zbliża wichura. To wszystko zaś bez sięgania po proste onomatopeiczne efekty. To najbardziej wyrafinowany moment brzmienia cold wave / post punk w tym roku.

Double Echo – Facebook / Bandcamp / SoundCloud / Instagram

Album w wersji fizycznej (płyta CD) i cyfrowej do nabycia na stronie zespołu w serwisie Bandcamp.

Jedna myśl na temat “SNY O INNYM ŚWIECIE / Double Echo: Period Rooms

Dodaj własny

  1. Jak powiedziałaby kobieta, cudowne granie. Wpadłem na ten zespół stosunkowo niedawno. Będę smakował najnowszych nagrań stopniowo, żeby nasycić się umiarkowanie ich pięknem. Jak wspaniale, że jest taka osoba pisząca o takiej muzyce, która sięga gdzieś dalej… Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: