ŻYCIE VS ŚMIERĆ / Część I: „Niebieskie Serce”

Od końca listopada 2017 roku redakcja Wave Press działa wyłącznie w „trybie awaryjnym”, wiele z elementów jej codziennej pracy – ze względu na kuriozalnie niesprzyjające warunki – nie będzie kontynuowanych. Poniższego wpisu nie należy jednak traktować jako finalnego; poszczególne jego składniki mają jedynie charakter informacyjny i podsumowujący.

„Niebieskie Serce” to standard wprowadzony na stronie Wave Press jeszcze pod koniec listopada, nie miałem jednak dotąd możliwości jego szerszego opisania i rozpropagowania. Na zasadzie eksperymentu i próby (na razie) pod wpisami o twórczości radiowej Tomasza Beksińskiego (zmarłego śmiercią samobójczą w 1999 roku) pojawił się znak „Niebieskiego Serca” oraz zdanie: „Proszę zrozum, że nikt nie jest sam. Z depresji i myśli samobójczych można się wyzwolić. Wsparcie znajdziesz też klikając na niebieskie serduszko poniżej”. Wygląda to tak:

Proszę zrozum, że nikt nie jest sam. Z depresji i myśli samobójczych można się wyzwolić. Wsparcie znajdziesz też klikając na niebieskie serduszko poniżej.

Facebook Suicide Prevention

„Niebieskie Serce” jest odnośnikiem, pod którym potrzebujący wsparcia mogą znaleźć je dzięki pomocy uruchomionej niedawno przez popularny serwis społecznościowy Facebook, partnera medialnego Wave Press. Wsparcie to obejmuje kilka porad mogących pomóc w sytuacjach emocjonalnych zagrażających równowadze psychicznej, a często (i w konsekwencji) również ludzkiemu życiu. Muzyka oraz aktywność twórcza – to jedne z wielu „katalizatorów” negatywnych myśli, warto po nie sięgać. „Niebieskie Serce” daje także możliwość szybkiego kontaktu telefonicznego (bądź za pośrednictwem czatu) z kimś, kto może udzielić wsparcia poprzez rozmowę o tym, co w danej chwili dla nas trudne i destruktywne.

Dlaczego „Niebieskie Serce”? Rolę mediów uważam za znaczącą w budowaniu ludzkich nastrojów – tym czasem w Polsce, bez jakiejkolwiek refleksji i niemal bezmyślnie – mnożą one historie o wielu smutnych końcach, niejako „pławiąc się” w tematyce depresji, śmierci i autodestrukcji. Jest to zwykle podyktowane założoną atrakcyjnością tematu i niejednokrotnie nie poddaje odbiorcy rozwiązania alternatywnego dla smutnego końca. Tego rodzaju praktyki traktuję jako barbarzyństwo i niedojrzałość – niezależnie od tego, jak dużymi budżetami i iloma wykształconymi „specjalistami” dysponują rodzime media (również te o profilu „kulturalnym”). „Niebieskie Serce” jest więc rodzajem przeciwwagi dla wspomnianego braku refleksji, jest eksperymentem nowego wymiaru traktowania odbiorcy tworzonych przez media internetowe treści – po drugiej stronie znajdują się przecież ludzie, niejednokrotnie są to ludzie wrażliwi.

Mam nadzieję, że rozwiązanie to zacznie być szerzej stosowane w Polsce, w Europie Zachodniej jest już powszechnym standardem. W odróżnieniu od innych treści publikowanych na Wave Press nie jest ono objęte licencją autorską i nie chroni go program antyplagiatowy – powielanie „Niebieskiego Serca” jest więc wręcz wskazane.

Kolejne treści wpisu „Życie vs śmierć” – „Co dalej z blogiem i audycją w sytuacji terroru” oraz „Dziesięć najlepszych utworów 2017 roku” ukażą się wkrótce – jeśli tylko pozwolą na to niebezpieczeństwa otaczającej mnie aktualnie codzienności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: