CEREMONIA / Bleib Modern, Decadent Fun Club, SKY w Hydrozagadce

Ceremony: Bleib Modern, Decadent Fun Club, SKY (Klub Hydrozagadka, Warszawa, 24 marca 2018)

„Ceremonia”, a nie jak zwykle „po koncertach”. „Ceremony” to był zresztą tytuł tego marcowego spotkania z zimną falą na warszawskim podwórku 11 listopada 22; spotkania, które przypadło w bardzo trudnym czasie, jaki przeżywam teraz po ostatecznej utracie człowieka, którego przez całe życie kochałem najbardziej. Miłość jest silniejsza niż śmierć – a czy muzyka potrafi wypełnić (choć na chwilę) pustkę żałoby? 

Ceremony - Bleib Modern - Decadent Fun Club - SKY - Hydrozagadka - Warszawa - 24.03.2018
Ceremony (plakat wydarzenia: KATZ / źródło: Facebook)

Czas na wspomnienie sobotniej Ceremonii. Kto i jak zagrał tej nocy?

SKY
SKY (fot. Szymon Gołąb)

SKY, czyli skrót od „sorrow kills youth”, za którym skrywa się młoda artystka z Warszawy o pięknym głosie i upodobaniu do statycznych syntezatorowych partytur. To właśnie na jej koncert czekałem i liczyłem podczas Ceremonii najbardziej. Wydane tegorocznej zimy „kołysanki”, Lullabies, to piękna i widmowa muzyka, subtelna i straszna zarazem – jak życie i śmierć. Często powracam do tej kasety z czterema jedynie utworami.

SKY
SKY (fot. Szymon Gołąb)

SKY na scenie to paradoks statycznej ekspresji, która rozgrywa się tyleż w wykonywanej przez artystkę muzyce, co na jej dziewczęcej twarzy. Każdy dźwięk odczytuję tu jako emocję (jest to więc muzyka w swojej „czystej formie”); każdą zaś z tych emocji tonuje tu chłód. SKY podróżuje przez gatunki: dark wave, ethereal, cold wave – wprowadzając zarazem muzykę syntezatorową o improwizowanym żywiole w nowy (ale prastary) wymiar. Jest to wymiar serca. Nie często spotykamy go w tej formie na polskiej scenie nowej muzyki elektronicznej.

Występowi SKY towarzyszyła wspaniała wprost scenografia – wizualizacja czarnych chmur płynących po szarym ceglanym murze. To wszystko przebite zaś intensywnym czerwonym światłem miejsca, w którym stała artystka. Muzyka i obraz dopełniły się.

Decadent Fun Club
Decadent Fun Club (fot. Szymon Gołąb)

Decadent Fun Club. Z pewną dozą niepewności szedłem na ten koncert, muzyka tego – coraz bardziej popularnego w Polsce – zespołu wydawała mi się od początku zbyt „wesoła”, a przez to za mało „zimna”. Sobotni występ „dekadentów” w Hydrozagadce rozwiał jednak tę niepewność – był po prostu świetny.

Decadent Fun Club
Decadent Fun Club (fot. Szymon Gołąb)

Zespół zaprezentował zarówno utwory własne, jak i naprawdę pomysłowe (i porywające) covery. Decadent Fun Club to perfekcjoniści: wokalista o znakomitym głosie, doskonale (i nadspodziewanie surowo) brzmiący bas, zimnofalowa „żywa” perkusja… Decadent Fun Club ogłaszam pierwszym w kraju zespołem tworzącym w moim ulubionym gatunku, „goth gaze”. Kiedy i gdzie znów grają? Czuję niedosyt tej muzyki.

Bleib Modern
Bleib Modern (fot. Szymon Gołąb)

Bleib Modern. W punkt, w sedno – dokładnie i precyzyjnie. Zimna pięść między uszy – tak zresztą, jak podczas poprzednich koncertów tego zespołu w Warszawie. Niemiecki Bleib Modern to chyba dziś najważniejsza grupa identyfikowana z gitarową odmianą pogranicza cold wave i post punka. Jeśli tak, to w pełni zasłużenie.

Afterparty: Paula (KATZ) & Krucza. Po koncertach dziewczyny zagrały „New Wave Party”, które zakończyło się przed godziną szóstą (!) nad ranem. Z głośników – klasyka nowej fali (ale nie tylko), parkiet – pełny. Nie tańczyłem – nie ze względu na brak upodobania w „wielkich przebojach”, tylko żałobę. Szkoda.

Ceremony – wydarzenie / Facebook

Klub Hydrozagadka – Facebook

Na kolejnej stronie można wysłuchać fragmentów koncertów oraz obejrzeć galerię zdjęć.

Strony: 1 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: