ŻAŁOBA / Kontraband Kollektif: Atropos

Kontraband Kollektif – Atropos (EP; Dania / Kanada; 21 stycznia 2018)

Emocje towarzyszące umieraniu i śmierci ukochanego człowieka są niemal niewyrażalne za pomocą słów. Wtedy pojawić może się muzyka, która należy do innego porządku rzeczywistości, przekracza wszelkie konwencje i żyje niejako poza czasem, w sferze „wieczności” – w którą teraz trzeba patrzeć, aby zobaczyć (przypomnieć sobie) dobro oczu prowadzących cię dotąd z miłością przez całe życie. 

Okazuje się, że muzyka wiedziała to wszystko już wcześniej i teraz jej szept (nie głos, bo żyjesz w miejscu zamieszkanym przez ciszę), mówi ci wprost: „you know how it feels”. Tak, teraz już wiem jak to jest. „Atropos”:

A ty gdzie jesteś? „Jesteś nieobecnym dźwiękiem, ciszą co brzmi na zewnątrz”. „My land is now of ghosts and all of us are see-through”. Fragmenty tekstów kończącego tę płytę utworu „Aether” przytaczam po polsku i po angielsku – to charakterystyczne, nie ma bowiem języka, który opisałby te emocje jasno i wyraźnie. Lieke van der Voort (założycielce Kontraband Kollektif) to się udało – subtelnie dozuje słowa, wybierając tylko te najważniejsze w opowieści o tym, czego opowiedzieć się nie da. Oto „Aether”:

Improwizacyjny potencjał synkopy sprawdza się w tej muzyce, ilustruje rozdzielenie i przeczucia „anatomii grobu”. „The body invades new territory the mind invades affection”. Oto otwierający płytę utwór „Oizys”:

To wszystko. Więcej nie potrafię teraz napisać. Obszerną rozmowę z Lieke van der Voort o muzyce Kontraband Kollektif oraz śmierci i żałobie, z których powstała ta piękna muzyka, znajdziecie na blogu Claudii Crobatii, A Course In Dying.

Pamięci Mojej Mamy – dwa miesiące i jeden dzień od chwili, w której widzieliśmy po raz ostatni. R.I.P. Krystyna Gołąb, 03.03.2018.

Płyta w wersji cyfrowej dostępna jest na stronie Kontraband Kollektif w serwisie Bandcamp.

Kontraband Kollektif – oficjalna strona / Facebook / Instagram / Bandcamp / SoundCloud

Jedna myśl na temat “ŻAŁOBA / Kontraband Kollektif: Atropos

Dodaj własny

  1. Wyrazy współczucia z powodu śmierci mamy. Te słowa są gówno warte, bo i tak na zawsze pozostanie pustka, ale życzę wszystkiego dobrego.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: