PO KONCERCIE / Supernova 1006, Joanna Makabresku w Chmurach

Supernova 1006, Joanna Makabresku (Chmury, Warszawa, 28 września 2018)

„Cold Wave Night, czyli ‚Noc Zimnej Fali’ – tak zatytułowane było spotkanie z tym gatunkiem muzyki w warszawskich Chmurach w piątek, 28 września. O chłód na scenie zadbały (w całkiem różny sposób) dwa zespoły – polska Joanna Makabresku oraz pochodzący z Rosji duet Supernova 1006. 

Supernova 1006
Supernova 1006 (fot. Szymon Gołąb)

Supernova 1006 (Elizabeth Dolgikh i Andrey Yukhovich) to projekt muzyków z Czabarowska (wschodnia granica Rosji) obecnie tworzących w Petersburgu. Mimo, iż styl zespołu powstał daleko na Wschodzie, Supernova 1006 nie epatuje egzotyzmem brzmienia, ich muzyka pozbawiona jest chociażby nieco sztucznych folkowych stylizacji, popularnych obecnie w rosyjskiej „muzyce chłodu” (Atlantida Project, IC3PEAK). Supernova 1006 jest też doskonale znana polskiej publiczności – od momentu, w którym powstał ten zespół (2014 rok) prezentowałem ich nagrania w audycji Transmission / Transmisja dosłownie niezliczoną ilość razy. Wreszcie doczekaliśmy się Supernovej na żywo – jak zagrali?

Świetnie! Bez popadania także w naśladowanie stylu The Soft Moon, co ostatnio zarzucano Rosjanom… To kompletnie odmienne muzyczne światy. Na moc Supernovej 1006 składają się trzy elementy, co nad wyraz wyraziście było słychać (i widać) na warszawskim koncercie: znakomity wysoki męski wokal (wzbogacony dodatkowo modyfikacjami wokodera), obłąkańcze niemal partie basu bliskie stylowi noise oraz – oczywiście – synth grany przez uroczą Elizabeth w sposób łaczący rytmiczną taneczność z surowością minimal wave. Muzycy byli w doskonałej formie i = dzięki nim – publiczność również.

Joanna Makabresku
Joanna Makabresku (fot. Szymon Gołąb)

Joanna Makabresku, czyli weterani zimnej fali (zespół powstał w 1986 roku) są wciąż wystarczająco martwi, aby skupić na swoich brzmieniach uwagę publiczności – jednak tylko uwagę, bo zimnofalowy werbel nie porywa już do tańca tak, jak w latach osiemdziesiątych. Gitary, żywa perkusja oraz chłodny głos wokalisty wyśpiewującego teksty będące często poezją – oto Joanna Makabresku.

Na koncercie w Chmurach zespół wykonał głównie utwory pochodzące ze swojej najnowszej (i bardzo dobrej!) płyty Zimno, która ukazała się wiosną tego roku nakładem Bat-Cave Productions.

Cold Wave Night: Supernova 1006 i Joanna Makabresku – wydarzenie / Facebook

Chmury – Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: