DELIKATNOŚĆ / Ela Minus: Acts of Rebellion

Ela Minus: Acts of Rebellion (LP / CD / digital; Domino Recordings Company; Stany Zjednoczone; 23 października 2020)

Debiutancki longplay Eli Minus, pochodzącej z Kolumbii amerykańskiej wokalistki i multiinstrumentalistki tworzącej w nurcie minimal wave, wpisuje się w nowoczesne ujęcie tego gatunku – jest nim bezwarunkowa wprost delikatność. Słychać ją niemal w każdym fragmencie Acts of Rebellion: od syntezatorowej melodyjności, przez eteryczny kobiecy wokal, po teksty utworów. Oto próba – jedna z najpiękniejszych kompozycji na płycie, „dominique”:

Acts of Rebellion to dziesięć utworów o zróżnicowanych tempach, choć spójnych nastrojowo. Na płycie pojawiają się momenty instrumentalnej wzniosłości współbrzmiące z nagraniami zdecydowanie tanecznymi. Przykładem tej różnorodności niech będą dwa kolejne utwory – „let them have the internet” oraz „megapunk”:

Słychać wyraźnie, że muzyka Eli Minus wyrasta z prezentacji w formie live act, jej żywiołem jest interakcja z publicznością, a nie izolacja w studiu nagrań (choć płyta nagrana jest znakomicie) – dzięki temu Acts of Rebellion ma klubowy posmak, a pomieszczone na krążku brzmienia stanowić mogą podstawę do improwizatorskich i didżejskich przekształceń.

Ela Minus (fot. Juan Ortiz Arenas, Domino Recordings Company)
Ela Minus (fot. Juan Ortiz Arenas / źródło: Domino Recordings Company)

Acts of Rebellion urzeka dojrzałością, zawarta na tej płycie muzyka może być swobodnie zestawiana z nagraniami uznanych twórców minimal / chill wave: Marie Davidson, Easter, Group Rhoda. Słychać w niej także tradycję muzycznej fascynacji metafizycznym wymiarem kobiecości spod znaku Paula Lansky’ego.

Faworyzuję utwory w kolejności: „dominique”, „el cielo no es de nadie”, „they told us it was hard, but they were wrong” oraz „megapunk”.

Album w wersjach fizycznych (płyta winylowa i CD) oraz w wersji cyfrowej dostępny na stronie Eli Minus w serwisie Bandcamp. Wszystkie formaty można nabyć także w oficjalnym sklepie internetowym Domino Recordings Company.

Ela Minus – oficjalna strona / Facebook / Bandcamp / Twitter / Instagram / SoundCloud / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: