NOCNY RYT / Zorstka – El Arte De La Nigromancia

Zorstka – El Arte De La Nigromancia (EP / CD / MC; InClub Records; Peru; czerwiec / październik 2024)

Ocena: 4 na 5.

Odtąd „Žorstka” to nie tylko nastrojowy utwór z albumu Skryvaj białoruskiego Nürnberg, ale także Zorstka – grupa z Peru, która 19 kwietnia wystąpi ze swoim debiutanckim materiałem na afterparty po koncercie Clan of Xymox w Limie, organizowanym – warto dodać – w zaprzyjaźnionym z Wave Press klubie Arte Misa.

Zorstka (źródło: materiały prasowe InClub Records)

„Żorstka” znaczy tyle co ‚cierpko’. Cierpkie w smaku są nastroje przywoływane zazwyczaj przez Nürnberg, wywodzą się wszak z postsowieckiej, specyficznie odpychającej rzeczywistości. Z tej czary piją także Peruwiańczycy z Zorstki, zamieniając jednak mroki sowietyzmu na nekromancję – przewodni motyw ich debiutanckiej, siedmioutworowej (klasyfikowanej jednak przez wydawcę jako epka) płyty El Arte De La Nigromancia. Jabłko od jabłoni spadło blisko, ale tylko jedno. Posłuchajmy utworu „Sovietskyi Lyubov” – mocno osadzonego w nurcie post-soviet wave (tak, jest taki podgatunek post-punka) spod znaku chociażby wspomnianego Nürnberg.

Reszta płyty to już własny styl Zorstki, w którym jednak również można doszukać się nawiązań. Album ten wyróżnia swoista „forma ujęciowa”, a więc podporządkowanie całości nastrojowi i tematyce sugerowanej tytułem, co jednak nie czyni z El Arte De La Nigromancia „koncept albumu”. To po prostu spoiste wydawnictwo, utworów z którego z przyjemnością można słuchać obok klasyki brzmień zainspirowanych nocnymi wędrówkami wśród grobów – chociażby Jaculi czy Devil Doll. Tak, bardzo ładnie, zaczyna się nocny ryt Peruwiańczyków:

…i początek ten uczyńmy końcem tego wprowadzenia do nowej i ciekawej wizji post-punkowego mroku rodem z jednej z najlepiej rozwijających się scen tego gatunku – Ameryki Południowej.

Album w wersji cyfrowej oraz jako kaseta magnetofonowa i płyta CD dostępny na stronie InClub Records w serwisie Bandcamp.

Zorstka – Facebook / Instagram

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑