PO WSZYSTKIM / Seeming: SOL: A Self-Banishment Ritual

Seeming: SOL: A Self-Banishment Ritual (LP; Artoffact Records; Stany Zjednoczone; 4 sierpnia 2017)

Już to, co nagrywa Trevor Something wydaje się (od mniej więcej roku) „jakieś dziwne”, nieprzystające do szablonu gatunkowego synth wave / synth pop. Idąc dalej – w październiku ukaże się płyta Dedicated To Bobby Jameson autorstwa Ariela Pinka i jest… Chyba najlepszym albumem, jaki usłyszałem dotąd w tym roku (obiecuję polską premierę utworu „Time To Meet Your Good” w Transmission / Transmisji) – i to również krążek w ten sposób dziwny i piękny.

Następuje więc wejście w inny wymiar, progresywną fazę stylistyki nowych brzmień syntezatorowych, która pewnie zagości na dobre już niedługo. Przed nami jej doskonały przedsmak: najnowszy krążek nowojorskiego projektu Seeming – i sięgnijmy najpierw po to, co na nim niewypowiedziane – „The Unspeaking”.

Pierwsze nagrania Seeming to rok 2014, kiedy to amerykańscy muzycy ogłosili swoim albumem Madness & Extintion rzeczywistość z przedrostkiem „post-„: „post-gothic, post-political, post-dance, post-human”. Ten swoisty manifest (zagrany wówczas nieco w stylu Wolsheim) zbiegł się z podobnym w Polsce; w tym to bowiem roku po raz pierwszy zaprezentowałem rodzimym słuchaczom (wtedy jeszcze RadiaJazz.fm) debiutanckie nagrania łódzkiego duetu Alles – również to zatytułowane „Post”. Skończyła się audycja, odłożyłem płyty na półkę i obserwowałem ewolucję muzycznej „post-rzeczywistości”.

W przypadku polskiego zespołu „post-apokalipsa” stała się spełnieniem – rodzima rzeczywistość podzielona i zwulgaryzowana przez nieudolnych polityków dostarczyła sztuce materiału z jasnym podziałem: „czarne-białe”; muzyce pozostało umiejętne wyrażanie buntu. Czy opowie się on po stronie człowieka, nie przyjmując propagandowych treści żadnej ze zwaśnionych politycznych stron? Czas pokaże. „Post-apokalipsa” w wykonaniu Seeming jest trudniejsza, a więc i ciekawsza.

Alex Reed (Seeming)
Alex Reed (źródło: Bandcamp)

Wielowartościowość dookolnego świata oraz odwieczne (dziś może bardziej dosadnie przeżywane) sprzeczności ludzkiej natury znalazły pełny i piękny wyraz na SOL: A Self-Banishement Ritual sprawiając, że rzeczywistość z przedrostkiem „post-” jest w tej muzyce przeżyciem – przede wszystkim – wewnętrznym. Głębokim i wzniosłym.

Seeming - SOL - A Self-Banishment Ritual (vinyl)
Seeming – SOL: A Self-Banishment Ritual (płyta winylowa / źródło: Bandcamp)

To wszystko odnaleźć można w warstwie tekstowej (Alex Reed jest znakomitym poetą!) i muzycznej tego niesamowitego krążka. SOL zdaje się być księgą paradoksów i połączeń, o których dotąd muzyka nie miała pojęcia. Natchniony głos wokalisty, melodyjność i jej przełamanie, taneczne synth popowe rytmy, Merzbow i funkowa Sammus, do tego skrzypce, saksofon i wyraźne nawiązania do rockowej progresji początku lat siedemdziesiątych… Jestem zachwycony!

…a to wszystko po to, by – po prostu – za pomocą muzyki spójnie „opowiedzieć” człowieka.

Seeming – Facebook / YouTubeBandcamp

Album w wersjach fizycznych (winyl oraz CD z jedenastoma bonusowymi utworami) oraz w wersji cyfrowej do nabycia na stronie Seeming w serwisie Bandcamp.

Warto przeczytać niedawną rozmowę z Alexem Reedem dla Peek-A-Boo Magazine i wysłuchać nagrań jego wcześniejszego projektu, ThouShaltNot.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: