UMARLI ZNÓW TAŃCZĄ / Tearful Moon: In The Dark Morning

Tearful Moon: In The Dark Morning (LP; Wave Records; Stany Zjednoczone; 13 września 2016)

Umarli znów tańczą – jak w życiu. Mówię nie tylko o tuzinach rozhisteryzowanych pannic, które wychynęły z przeszłości chcąc wypromować swoje gadzie wdzięki na grobie Tomasza Beksińskiego (szkoda, że nie było ich w momencie, kiedy były mu potrzebne), a to przy okazji zbliżającej się premiery filmu „Ostatnia Rodzina” – mówię, przede wszystkim, o tej płycie: In The Dark Morning, najnowszym longplay’u amerykańskiego duetu Tearful Moon. Posłuchajcie, oto jedna z lepszych kompozycji na krążku, „Ya Viene El Caballo Bianco”:

…a zarazem jedna z najciemniejszych w nastroju na tej, pełnej muzyki nocy, płycie. In The Dark Morning, długogrający debiut Tearful Moon, zawiera dziesięć utworów o minimalistycznym wyrazie dyktowanym przez chłodną precyzję automatu perkusyjnego i ubarwionych otchłannym (w pełni pasującym do instrumentarium) żeńskim wokalem Sky Lesco. Spotkanie Seacrypt z Figure Study? Tak, ale z dużym potencjałem twórczej interpretacji tych wzorców. Dwa nagrania brzmią odmiennie i mogą przypominać nastrój „czarnej” płyty Dead Can Dance – debiutu tej grupy z 1984 roku. Takie właśnie są – wspomniany już utwór „Ya Viene El Caballo Bianco”, oraz urzekająca koda In The Dark Morning, „Soul Call Of A Siren”:

Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z interesującym, pełnym (pożądanej jesienią) aury chłodu i czerni albumem. Swoista dostojność brzmienia In The Dark Morning nie nuży, jest raczej nową jakością i może świadczyć o autentyzmie przeżyć, które zrodziły tę niezwykła płytę. Spójrzcie jeszcze na muzyków:

Tearful Moon (fot. Angel Mavarez / źródło: Facebook)
Tearful Moon (fot. Angel Mavarez / źródło: Facebook)

Faworyzuję, obok już wymienionych, kompozycje: „Glowing”, „Anxiety”, „Twin Flames”, „Rain Of Sorrow”, oraz „Be Reborn”.

Szymon Gołąb

Album w wersji cyfrowej dostępny na stronie zespołu w serwisie Bandcamp.

Tearful Moon – Facebook / SoundCloud

Jedna myśl na temat “UMARLI ZNÓW TAŃCZĄ / Tearful Moon: In The Dark Morning

Dodaj własny

 1. Świetna strona, brakowało mi zawsze jakiejś witryny dla fanów zimnej fali. Na stronę trafiłem, bowiem przypadkiem znalazłem piosenkę „Pain” zespołu Boy Harsher i ciekawił mnie tekst piosenki, stąd wrzuciłem nazwę w Google.

  Beksiński wydawał mi się zawsze zbyt sentymentalny, nie jest to zarzut, ale po jego „Fin de siècle” spodziewałbym się raczej pewnej pogardy względem życia, niż jakiegoś rozczarowania. W każdym razie chwała mu za tłumaczenie Monthy Pythona i ogólny gust. Nie zmienia to faktu, że miał sporo racji w tym, ostatnim, artykule.

  Pomyśl nad rozszerzeniem strony o dodatkowy gatunek muzyczny, tzn. XX-wieczną awangardę w muzyce poważnej.

  Stockhausen – https://www.youtube.com/watch?v=ePBB-NO8vKg
  Arvo Part – https://www.youtube.com/watch?v=MmBrepbZji0
  Paul Hindemith – https://www.youtube.com/watch?v=iiRwIaR9FNw

  Tearful Moon brzmi dobrze. Wydaje mi się, że zimna fala jest na tyle skonwencjonalizowana, że jak już ktoś decyduje się na takie granie, to robi to zawsze dobrze.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: