NIESPEŁNIONA MIŁOŚĆ / Sixth June: Virgo Rising

Sixth June: Virgo Rising (LP; aufnahme + wiedergabe; Serbia; 17 lutego 2017)

Sixth June - Virgo Rising (LP; 2017)

Na nowy longplay serbskiego duetu Sixth June trzeba było czekać aż siedem lat. Czy było warto?

Sixth June
Sixth June (źródło: Bandcamp)

Tak. Nie często zdarzają się w nowej muzyce podobne fenomeny, jak duo Lidija Andonov i Laslo Antal – skromna dyskografia (działającego już od 2007 roku) projektu idzie w parze z jego swoistą „kultowością”; dla wielu słuchaczy (zwłaszcza polskich) to właśnie longplay Everytime był pierwszym kontaktem z popularnym dziś nurtem elektronicznej odmiany muzyki chłodu, cold wave. Wciąż nowoczesne brzmienia pomieszczone na długogrającym debiucie Sixth June, szczególnie w połączeniu z tekstami w rodzimym języku muzyków (dotąd uwielbiam utwór „Mrak”!), to było właśnie to! Czy nadal jest?

Tak. Virgo Rising zawiera osiem kompozycji (w tym również jedną po serbsku, „Nebo”) przynoszących wzmocnienie nastroju, z którym od początku chyba utożsamia się muzykę Sixth June – na drugim longplay’u Serbów jest zdecydowanie więcej tęsknoty, niespełnionej miłości i melancholii. Ten właśnie żywioł dominuje na płycie i jedynie z rzadka kontrapunktowany jest tanecznością („Knife In The Water”) oraz instrumentalnymi pasażami (o nieco „filmowym” wyrazie), jakich nie powstydziłby się nawet… John Carpenter („Tatjana”).

Virgo Rising jest też albumem, który szczególnie może trafić do serc zwolenników klasycznego brzmienia zimnej fali – a to za sprawą (podobnie, jak w przypadku In The Darkness greckiej formacji Selofan) obecności saksofonu w instrumentarium. To właśnie dzięki jego brzmieniu (wyraźnie tu wyeksponowanemu) płyta zyskuje wspomniane wymiary tęsknoty, uczuciowości i „pięknego smutku”.

Sixth June
Sixth June (źródło: Facebook)

Virgo Rising to płyta, do której wnętrza chce się zaglądać wielokrotnie. Warto też oczekiwać, zapowiedzianego na pierwszy dzień kwietnia, koncertu Sixth June w warszawskim klubie Chmury – jaki (na szczęście!) szybko wznowił działalność po niedawnym ataku fanatyków piłki kopanej. Na pewno się tam spotkamy!

Szymon Gołąb

Album w wersji cyfrowej do nabycia na stronie wytwórni aufnahme + wiedergabe w serwisie Bandcamp; pre-order płyty winylowej w limitowanym nakładzie trzystu numerowanych egzemplarzy – w sklepie internetowym wspomnianej wytwórni.

Sixth June – oficjalna strona / Facebook / Bandcamp / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: