SUBTELNOŚCI / Tuxedo Gleam: Subtleties

Tuxedo Gleam: Subtleties (LP; Popgang Records; Stany Zjednoczone; 25 kwietnia 2017)

Tuxedo Gleam - Subtleties (LP; 2017)

Muzyka kalifornijskiego duetu Tuxedo Gleam jest niemal zupełnie nieznana polskim słuchaczom brzmień z kręgu minimal wave. Nawet na tym blogu wpis o Tuxedo Gleam pojawił się tylko raz, ale za to jego tytuł – za sprawą muzycznej intuicji autorki – trafia w sedno: dokonania Kalifornijczyków to syntezatorowa „minimal – hipnoza” w najlepszej postaci! Ten walor jeszcze bardziej wyróżnia wydany kilka dni temu debiutancki longplay na tle wcześniejszych dokonań zespołu (aktywnego od 2013 roku). Posłuchajmy muzyki – oto „Decay”, singiel który w lutym zapowiadał płytę:

Świetne, prawda? Dalej jest tylko lepiej. Styl Tuxedo Gleam ewoluował – Subtleties, zgodnie z tytułem, jest płytą czułą na subtelności zawarte w brzmieniach minimal wave i zdecydowanie bardziej ascetyczną w wyrazie od tego, do czego zespół zdążył przyzwyczaić już słuchaczy. Różni się też tym, że nastrój buduje tu niemal wyłącznie (także niezwykle subtelny i eteryczny) kobiecy wokal Angel Marie.

Porównania? Zawartą we wnętrzu Subtelności muzykę można odnaleźć pomiędzy taneczną i nieco deliryczną odmianą syntezatorowego minimalizmu Boy Harsher i kobiecego post punka Sneaks (w tym drugim zespole pojawia się jedyny żeński „czarny głos”, który naprawdę lubię), a ascetycznym eksperymentem spod znaku Xiu i Spatial Relation. To naprawdę piękna muzyka.

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (kaseta magnetofonowa o limitowanym nakładzie stu egzemplarzy) oraz w wersji cyfrowej dostępny jest na stronie zespołu w serwisie Bandcamp.

Tuxedo Gleam – Facebook / Instagram

Advertisements

One comment on “SUBTELNOŚCI / Tuxedo Gleam: Subtleties

  1. Słuchacz/Paweł pisze:

    Zachęcająca do dłuższego wysłuchania tej muzyki recenzja. Głos rzeczywiście zjawiskowy i świetnie wykorzystany; niesie się (jak gdyby w tunelu, w transowym rytmie) w nagraniu „Decay”, przy elektronicznym akompaniamencie, niesłychanie ładnie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s