ZIMNY PULS / Buzz Kull: Chroma

Buzz Kull: Chroma (LP; Burning Rose; Australia; 20 kwietnia 2017)

Buzz Kull - Chroma (LP; 2017)

Buzz Kull, projekt Marca Dwyera z Sydney, to już klasyka nowoczesnego brzmienia cold wave. Utwory z epki Heat (2013), czy świetny cover „Blue Monday” są obowiązkowymi pozycjami każdego afterparty po zimno falowych koncertach w klubach nad Wisłą. Potęga automatycznego pulsu utworów Buzz Kull czyni je tanecznymi „killerami”, siły wyrazu dopełniają zaś – chłodny męski wokal i elektryzujący synth. Taką muzykę znajdziemy też we wnętrzu albumu Chroma, pierwszego longplay’a działającego od siedmiu lat australijskiego projektu. Utwór bonusowy z tej płyty możecie mieć za darmo, cieszcie się:

Skoro wspomniałem o klimacie panującym nad Wisłą… Dygresja i porównanie. Album Chroma był, kilka dni po premierze, płytą tygodnia popularnej w Sydney rozgłośni Fbi Radio, która zapowiadała ten krążek (niezależnego artysty grającego w nurcie cold wave!) między innymi słowami: „Chroma is a mass of jagged synths and pounding drum machines. Just the way we like it

Czy wyobrażacie sobie podobną zapowiedź płyty polskiego artysty tworzącego autorskie nagrania, pojawiającą się na antenie polskiej rozgłośni o facebookowym audytorium (podobnie jak w przypadku Fbi Radio) przekraczającym liczbę siedemdziesięciu dwóch tysięcy odbiorców? Nie wyobrażam sobie tego! Polskie anteny zamknięte są na polską muzykę (chyba, że jest to importowane z Rosji początku lat dziewięćdziesiątych dupapolo), przy liczbie fanów sięgającej dziesięciu tysięcy czują się „bogami”, zaś „misyjne wsparcie” jakie oferują one polskim artystom to fikcja. Koniec tematu – i przestać mnie atakować i opowiadać bajki o „patriotyzmie”, bo zacznę gryźć! (a jestem wampirem). Przejdźmy do muzyki Buzz Kull.

Marc Dwyer - Buzz Kull
Marc Dwyer / Buzz Kull (źródło: Facebook)

Chroma to obszerny album (dziesięć utworów z bonusem) zawierający w większości nowe utwory (te już znane, jak chociażby „Nausea”, dodają płycie wyłącznie smaku). Rytmiczna zimno falowa elektronika i wokal Marca Dwyera, podstawowe żywioły płyty, zostały tu ujęte w ramy dwóch nagrań instrumentalnych o ujmująco wzniosłym wyrazie – są to otwierająca krążek „Christina” i zamykająca go kompozycja „China White”. Płyta, co charakterystyczne dla stylu Buzz Kull, mimo że wyszła spod ręki tylko jednego muzyka, brzmi nader bogato pod względem aranżacyjnym – jest to zasługą bardzo dobrej realizacji nagrań. Po raz kolejny sprawdza się zasada: „mniej znaczy więcej”.

Album bez słabych momentów, w całości do wielokrotnego wysłuchania i przeżywania na parkiecie.

Szymon Gołąb

Chroma w wersji cyfrowej jest dostępna na stronie Buzz Kull w serwisie Bandcamp; płytę winylową można nabyć w sklepie internetowym wytwórni Burning Rose.

Buzz Kull – Facebook / SoundCloud


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: