ROZMOWA / Przemysław Rychlik: 6. Kalisz Ambient Festiwal

Powtórzmy: co tym razem usłyszą w Kaliszu fani cold / minimal wave?

Tak jak powiedziałem wcześniej, będzie duża różnorodność stylów, jednak cały czas podążamy w eksperymentalnym nurcie. Każdy, kto przybędzie w tym roku na KAF zderzy się z mieszanką klimatów free jazz, post punka, zimnej fali elektro z lat osiemdziesiątych, współczesnej muzyki elektronicznej i ambientu.

KAF 2016
Kalisz Ambient Festiwal 2016 (fot. Stefano Musso / źródło: Facebook)

Wróćmy do początków Festiwalu – skąd pomysł i czy trudno było go zrealizować? Z jakimi miejscami w mieście związany jest festiwal?

Motywem przewodnim do powołania Kalisz Ambient Festiwalu była chęć stworzenia imprezy, która wypełniłaby lukę na scenie ambient i eksperymentalnej w Kaliszu. Swego czasu pojawiały się w Kaliszu koncerty, przeglądy, na których grały projekty eksperymentalne, jednak nie było to nic trwałego. Mój cel był taki, by stworzyć imprezę cykliczną, która wyjdzie też swoją strukturą poza miasto. Na przełomie tych sześciu lat mojej działalności z KAFem z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że cel został osiągnięty nawet z nawiązką. KAF stał się jednym z największych festiwali z muzyka eksperymentalną w kraju!

Początki nie były wcale proste. Trzeba było zainteresować media czymś zupełnie nowym w Kaliszu, czymś co tak naprawdę istniało w tym mieście tylko w podziemiu. Jeszcze trudniejszym zadaniem było zainteresowanie ludzi tego typu festiwalem i przekonanie ich do przyjścia na imprezę. Oczywiście nie wspomnę o kwestii pozyskiwania funduszy. Jednak z każdą kolejną edycją festiwal przechodził metamorfozę. Starałem się urozmaicać i poszerzać stylistycznie line-up, dzięki temu rosło zainteresowanie wydarzeniem w mediach, potem doszła telewizja i poszło… Od zeszłego roku festiwal odbywa się w Centrum Kultury i Sztuki, dzięki czemu otworzyły się przed tą imprezą kolejne ciekawe możliwości.

Często słyszę, że próbę zrealizowania kilkudniowego wydarzenia muzycznego z repertuarem wykraczającym poza muzykę do tańca – i poza największymi miastami w kraju – musi spotkać fiasko… Jak to jest w przypadku Kalisz Ambient Festiwal: jak układa się Twoja współpraca z lokalnymi instytucjami i mediami? Czy dopisuje publiczność? Skąd głównie przyjeżdżają ludzie?

No właśnie… Taka opinia utarła się w społeczeństwie, że impreza zbyt trudna w odbiorze dla prostego, myślącego „tak jak wypada” człowieka nie ma racji bytu. Bo przecież to nie dożynki, dni miasta, na których można zachlać mordę i posłuchać disco polo. Ja jednak jestem dobrej myśli… Obserwuję scenę długie lata i widzę progres. Powstaje coraz więcej rockowych czy alternatywnych festiwali, coraz więcej „trudnej” muzyki pojawia się w mediach, powstają nowe portale muzyczne. W przypadku KAFu sprawa wygląda tak, że festiwal od kilku lat stał się medialny. Pojawia się w gazetach, portalach muzycznych, radiu i telewizji. Dzięki takiej promocji z roku na rok obserwuję wzrost frekwencji, tym samym cała masa ludzi przybywa do Kalisza z różnych krańców Polski. KAF odnosi sukces, ale poparty jest całoroczną totalnie ciężką pracą.

Strony: 1 2 3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: