PO KONCERTACH / Veil Of Light i Huta Plastiku w Chmurach

Veil Of Light to obłędna moc, nieokiełznana ekspresja, momenty wzniosłości w syntezatorowo-gitarowym zgiełku. Tak brzmią wszystkie płyty tego szwajcarskiego duetu, zaś sceniczny wyraz piątkowego koncertu jeszcze bardziej wzmocnił te wrażenia.

Veil Of Light (Chmury; 20.10.2017)
Veil Of Light (Chmury; 20.10.2017 / fot. Szymon Gołąb)

Od początku wieloletniej fascynacji muzyką Veil Of Light nie wiem na czym polega jej hipnotyczny urok. Kluczem jest tu pewnie wspomniana wzniosłość pojawiająca się w warstwach brzmieniowej i tekstowej nagrań Szwajcarów. To styl, który na współczesnej scenie elektronicznej odmiany cold wave nie ma odpowiedników. Tej wzniosłości nie zabrakło w Chmurach.

Minimalistyczny show promieni świetlnych w zamglonej sali był znakomitym dopełnieniem muzyki Veil Of Light „rozpisanej” na trzy elementy: nieporównywalnie chłodny męski głos, wielowymiarowy synth oraz gitarę basową. Usłyszeć można było zarówno utwory z najnowszego longplay’a Szwajcarów, płyty Front Teeth, jak i nagrania starsze. Swoiste dostojeństwo wyróżniające interpretację cold wave w wykonaniu Veil Of Light kontrapunktowała w scenicznym wyrazie – podobnie jak w nastroju utworów – domieszka niemal „obłędnej” ekspresji muzyków, którzy często na zakończenie występów niszczą instrumenty… Warszawski koncert Veil Of Light pozbawiony był jednak tego elementu, pozostawiając natomiast słuchaczy – mam nadzieję, że na długo – z wrażeniem uczestnictwa w czymś szczególnym, wykraczającym poza zwykłe „zagranie muzyki na żywo”. Chciałbym jeszcze raz usłyszeć i zobaczyć Veil Of Light! Czuję niedosyt!

Po koncertach, do późnych godzin nocnych, poprowadziłem – wraz z Kruczą – afterparty imprezy „Total Decay”. Można więc było zatańczyć do utworów w klimatach nawiązujących do tego, co wcześniej zabrzmiało na scenie. Wyjątki z setu „Total Decay Party” skomponowanego z okazji 135. urodzin Béli Lugosiego (20 października 1882 roku), legendarnego odtwórcy roli Draculi, do wysłuchania tutaj.

Veil Of Light i Huta Plastiku w Chmurach – wydarzenie / Facebook

Chmury – Facebook

 

Strony: 1 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: