SACROBETON / XDZVØNX: TAPE_01

XDZVØNX: TAPE_01 (MC, Polska, 20 lipca 2018)

Dwuosobowy projekt z Wrocławia, XDZVØNX, najpierw dozował napięcie prezentując w sieci nieliczne nagrania ze swoich koncertów – inne od wszystkiego, co wykonuje się dziś na rodzimej scenie elektronicznej muzyki improwizowanej, aby w końcu wydać pierwszą kasetę. Był to dzień, w którym polubiłem hip-hop.

Mówiący prawdę rapunek (na przykład w utworze „Presja”) jest na tej płycie ujęty w ramy brzmień stylizowanych na muzyczną mistykę prawosławia. Stylizacje te są bogate instrumentalnie i aranżacyjnie, ale zarazem surowe i chłodne w wyrazie – nieco podobnie jak w przypadku zespołów witch house ze Wschodu. Za ten sakralny (wprost i bez cudzysłowu) żywioł brzmień XDZVØNX odpowiada xBørAx (czteroboran sodowy?) – „kobiecość obecna w tej muzyce na podobieństwo kota” (parafrazując fragment „Całości i Nieskończoności” Emmanuela Levinasa).

TAPE_01 to dwanaście utworów spoiście połączonych w rodzaj koncept-albumu. Słucha się tego wydawnictwa doskonale, jednocześnie myśląc o miejscu dla XDZVØNX w stylistycznym szeregu. Nie ma takiego, są w awangardzie – tej, którą tworzą: SKY, Killed To Death₲ardeŋ ɵƒ.

Jestem smutny, żałoba utwierdziła się, czuję w sobie śmierć i nie potrafię pisać o muzyce. Mogę jej natomiast słuchać bez przerwy – tak właśnie jest z TAPE_01. Reszta recenzji w fotografiach nurtu „yebenya” – „wariant środkowo-wschodni” obecny w brzmieniach XDZVØNX prowokuje do takiego zestawienia. Dla nastroju kilku utworów z płyty znalazłem fotograficzne odpowiedniki. Mistycy „yebenya” ostatecznie też sakralizują beton.

Aleksej Nowikow - tematicheskii_bespredel
fot. Aleksej Nowikow (źródło: vk.com/tematicheskii_bespredel)
tematicheskii_bespredel
źródło: vk.com/tematicheskii_bespredel
tematicheskii_bespredel
źródło: vk.com/tematicheskii_bespredel
Aleksandra Kampinski - yebenyapeople
fot. Aleksandra Kampinski (źródło: vk.com/yebenyapeople
panelny44
źródło: vk.com/panelny44

Strony: 1 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: