PŁYNNY LÓD / Antipole: Perspectives II

Antipole: Perspectives II (digital; Norwegia; 3 kwietnia 2020) 

Właśnie ukazała się druga część kompilacji remiksów projektu Antipole – Perspectives II. Na płycie znaleźli się najlepsi współcześni wykonawcy nurtów cold wave i post-punk.

Antipole to jednoosobowy projekt muzyczny z Norwegii powołany w 2017 roku, którego twórca – Karl Morten Dahl – stworzył rozpoznawalną już nowoczesną odmianę zimnej fali, odznaczającą się melodyjnością wywiedzioną z brzmienia gitary basowej. Muzykę Antipole wyróżnia ponadto swoista subtelność i „poczucie przestrzeni”, odległe jednak od wszelkich – pojawiających się w podobnych stylistykach – inklinacji ambientowych. Antipole to wciąż mocno zrytmizowany gitarowy post-punk w najlepszej postaci, a zarazem pewien „flow” zarezerwowany dotąd niemal wyłącznie dla muzyki syntezatorowej. Jest to także zasługa udanej fuzji muzycznych wrażliwości – w ramach Antipole z założycielem projektu współpracują stale znakomici muzycy: Eirene i Paris Alexander. Kompilacje remiksów z serii Perspectives są okazją do nadania brzmieniu Antipole jeszcze większej stylistycznej przestrzeni.

Antipole (źródło: Facebook)
Antipole (Eirene, Paris Alexander, Karl Morten Dahl / źródło: Facebook)

Pierwsza płyta Perspectives ukazała się jesienią 2018 roku, na drugą odsłonę kompilacji trzeba więc było czekać przeszło rok – i płyta wynagradza to oczekiwanie z nawiązką.

Perspectives II to dwanaście utworów z repertuaru Antipole, w zremiksowaniu których wzięli udział między innymi: Actors, Adam Tristar, Crying Vessel, Undertheskin, Vogue Noir, European Ghost i Syzygyx. Zapewnia to albumowi pożądaną różnorodność i spójność zarazem: utwory na Perspectives II sięgają po odmienne rejony współczesnej „muzyki chłodu”, wciąż zachowując charakterystyczne dla brzmienia Antipole – i wspomniane wyżej – poczucie przestrzeni, swoistą płynność, nurt wciągający słuchacza w chłodne (a miejscami niemal lodowate) arkana tej muzyki. Oto przykład – kompozycja „Syndrome” w remiksie krakowskiego Undertheskin:

Album dostępny jest wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie Antipole w serwisie Bandcamp. Płytę można znaleźć także w innych popularnych serwisach streamingowych.

Antipole – Facebook / Bandcamp / Twitter

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: