NASZA SAMOTNOŚĆ / Topographies: Not My Loneliness, But Ours

Topographies: Not My Loneliness, But Ours (EP; digital; Stany Zjednoczone; 15 maja 2020)

Najnowsza epka Topographies być może na dłużej zapisze się w historii muzyki jako znak czasów. Chodzi oczywiście o pandemię i refleksję nad tym, co przynosi ona oraz – co odbiera?

Koronawirus oddziałuje na muzyków w twórczy, ale ulotny, płochy sposób. Jeśli pominąć obszerne dokonania francuskiej efemerydy Confiné-e Records (pięćdziesiąt cztery kompilacje, zawierające w sumie około tysiąca utworów, a wśród nich prawdziwe perły gatunku minimal wave), reszta ma znaczenie ulotki. Polskiej muzyki dotyczy to niestety jeszcze bardziej – dominują tu (na pierwszym planie) głupawe „wyzwania” i podszyte polityką nie wiadomo co. Dlatego wybrałem dla was muzykę prawdziwszą. To Topographies, kwartet z San Francisco i jego najnowsze czteroutworowe wydawnictwo – Not My Loneliness, But Ours.

Epka ta jest piątą płytą w dyskografii Topographies (liczonej od 2018 roku), na którą składają się albumy o podobnych rozmiarach. Każdy kolejny lepszy od poprzedniego.

Wydawnictwo Not My Loneliness, But Ours powstało w izolacji. Muzycy przesyłali pomiędzy sobą nagrania poszczególnych partii utworów, potem składali wszystko w całość, wysyłając w  celu miksu i masteringu. Powstała w ten sposób płyta nie tylko znakomicie zagrana, ale równie dobrze nagrana. Te kilka utworów potrafi oczarować słuchacza przestrzenią potrzebną, aby mógł zaistnieć żywioł refleksji wpisany w płytę.

Topographies (fot. Olivia Lee)
Topographies (fot. Olivia Lee / źródło: Facebook)

Jak brzmią Topographies? To „muzyka chłodu” z przyrostkiem „-gaze”, ale raczej dość odległa od wszystkiego, do czego nawykliśmy. Wśród stylistycznych zbieżności z Topographies wskazać można jedynie nagrania Drab Majesty i Suir. Ciemne pastelowe pasaże gitar, przebite pulsem perkusji i prowadzone przez znakomicie brzmiący bas. Do tego melancholijny męski wokal oraz balladowy ton całości. Nie chcę niczego więcej.

Przesłanie Not My Loneliness, But Ours? Jesteśmy samotni, ale dzięki temu można czegoś się nauczyć. Najlepsze momenty płyty? Tytułowy, „Speak Through Me” i „Restraint”.

Topographies – Facebook / Instagram / Bandcamp

Album dostępny wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie zespołu w serwisie Bandcamp. Pełnowymiarowe wydawnictwo Topographies ukaże się jesienią nakładem Funeral Party Records.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: