SYNTH-PERFEKCJA / Crystalline Stricture: Petrol

Crystalline Stricture: Petrol (LP / digital; Tonn Recordings; Irlandia; 22 października 2020)

Czy istnieje granica muzycznej perfekcji? Nie. Dobitnie zaświadcza to najnowsza długogrająca płyta irlandzkiego projektu Crystalline Stricture – Petrol.

Crystalline Stricture to w zasadzie dzieło jednego muzyka, który – nagrywając kolejne albumy (najnowszy jest już czwartym w rozmiarze LP) – zaprasza do współpracy innych artystów sceny minimal synth / wave z Irlandii. Tak powstająca muzyka, głównie dzięki wyróżniającej ją odkrywczej jakości, wykracza poza lokalność – stając się coraz bardziej rozpoznawalna w najróżniejszych miejscach świata. Zapowiedź albumu Petrol nadało chociażby ostatnio peruwiańskie In Club Radio. Dlaczego wspominam o rzeczy oczywistej? Cold wave, jak żaden z aktywnych dziś gatunków, podkreśla że dla muzyki nie ma barier – geograficznych, kulturowych, językowych, żadnych. To istotne w czasie wymuszonej epidemią coraz większej izolacji, aby muzyka – zakorzeniona w walorach miejsca – dawała też słuchaczom perspektywę szerokiego horyzontu.

Alan Watkins (Crystalline Stricture)
Alan Watkins / Crystalline Stricture (źródło: Bandcamp)

Album Petrol to osiem nowych kompozycji, w których powraca rozpoznawalny już styl Crystalline Stricture – perfekcyjnie „krystaliczne” (nomen omen) i niezwykle dopracowane brzmienie syntezatorów połączone z eterycznym, ale wyrazistym kobiecym wokalem (po raz kolejny w tej roli doskonale odnalazła się Mary McIntyre, założycielka irlandzkiej wytwórni Tonn Recordings). Nie obawiajcie się jednak tego „dopracowania” – to nie jest muzyka cyzelowana w studiu aż do zaniku jakiegokolwiek elementu ludzkiego; wręcz przeciwnie – instrumentarium jak i teksty utworów (oraz sposób w jakie są zaśpiewane) podkreślają z całą dobitnością obecność człowieka, wyrażają właściwą tylko sztuce muzycznej „psychologię” – zgodnie chociażby z niegdysiejszą intencją Lisy Gerrard.

Czas na muzykę. Płytę otwiera kompozycja „Overland”. Utwór „Liaison” jest szósty w kolejności.

Względem poprzednich dokonań Crystalline Stricture, Petrol jest albumem o zdecydowanie większym potencjale tanecznym, transowym, klubowym – co wyraża powszechną już tęsknotę za przeżywaniem muzyki wykonywanej na żywo, przeżywaniem najlepiej we wspólnocie tańca. Na płycie Petrol udało się ten żywioł połączyć ze wspomnianą już refleksyjnością, głębią psychologiczną. Oto przykład – „Body Addiction”:

W finale – Petrol to album synth-perfekcyjny. W całości do wielokrotnego słuchania w różnych okolicznościach i miejscach.

Przeczytaj najnowszą rozmowę z Alanem Watkinsem z Crystalline Stricture na portalu Tonn Recordings.

Płyta dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie wytwórni Tonn Recordings w serwisie Bandcamp.

Crystalline Stricture – oficjalna strona / Facebook / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: