DZIEŁO SZTUKI / Martial Canterel: Horizon Ltd.

Martial Canterel: Horizon Ltd. (LP / Digital; Objetrouvé; Stany Zjednoczone; 31 sierpnia 2020)

Istnieją różne rodzaje motywacji do nagrywania nowych utworów i płyt. Zarówno wzniosłe jak i przyziemne. Najnowszy krążek Martial Canterel to efekt pragnienia, aby stworzyć dzieło sztuki – zarówno muzycznej jak i wydawniczej. Za to warto cenić nową „muzykę chłodu” – że istnieją w niej ambicje, które stają się artystyczną awangardą.

Horizon Ltd. To trzynasta płyta długogrająca (sześć utworów) w dyskografii amerykańskiego projektu minimal wave Martial Canterel tworzonego przez Seana McBride’a. Album odnajduje się w stylu surowego brzmienia analogowych syntezatorów, powołując swoiste „poczucie przestrzeni” – wyróżnik muzyki Martial Canterel. Wielowymiarowość i różnorodność – to cechy Horizon Ltd. Jest to także muzyka niezwykle podatna na improwizację, co wielokrotnie wypływa podczas wykonań na żywo. Horizon Ltd. odwołuje się więc do tradycyjnej dla Martial Canterel stylistyki (szczególnie albumu Gyors, Lassú z 2016 roku), pokazując, że brzmienia tworzone przy pomocy syntezatorów modularnych nie muszą – z jednej strony – przynależeć sztuce „dla wybranych” oraz – z drugiej strony – tanecznym setom w stylu berlińskiego techno. Taneczność jest na tej płycie obecna – Sean mcBride dozuje ją w odpowiednich proporcjach. Oto tytułowy utwór:

Kolejnym „killerem” albumu jest jego inwokacja o znaczącym tytule: „Remake the World”:

W nowoczesnym rozumieniu awangardy muzycznej, interesujące brzmienie winno być uzupełnione przez wyraz graficzny wydawnictwa, w którym się znalazło. Jest to poniekąd związane ze swoistą niezgodą artystów na cyfrową ulotność niemal wszystkiego – od związków międzyludzkich po nagrania muzyczne. Mówiąc wprost: płyta (czy też kaseta) ma być trwałym obiektem „do funkcjonowania symbolicznego” i seria dwudziestu autorskich wydań Horizon Ltd. firmowanych przez wytwórnię Objetrouvé wyznacza tu wyraźnie nowy, bynajmniej nie ograniczony, horyzont estetyczny. Popatrzcie na jedynie trzy z dwudziestu autorskich wydań tej płyty – przygotował je Stephane Argillet Stereovoid (znany z duetu Peine Perdue). Uwznioślająca całość fotografia Seana McBride’a jest autorstwa Liz Wendelbo, partnerki muzyka, z którą współtworzy on duet Xeno & Oaklander.

  • Objetrouvé n°6 - Martial Canterel - Collector n°8-20
  • Objetrouvé n°6 - Martial Canterel - Collector n°7-20
  • Objetrouvé n°6 - Martial Canterel - Collector n°2-20

Wszystkie dwadzieścia autorskich wersji albumu w formie swoistych instalacji graficznych nie jest już niestety dostępnych, mimo iż płyta ukazała się zaledwie niecały tydzień temu (31 sierpnia). Popyt na piękno jest duży. Sztuka istnieje po to, aby mu sprostać – tak jak czyni to ta wspaniała płyta.

Album dostępny jest jeszcze w wersji fizycznej (płyta winylowa 12″ w standardowej edycji) na stronie wytwórni Objetrouvé w serwisie Bandcamp. Tam również, jak i na bandcampowej stronie Martial Canterel, można nabyć wersję cyfrową Horizon Ltd.

Martial Canterel – Facebook / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: