MNIEJ ZNACZY ZIMNIEJ / Irène de Milo: toujours à l’ouest

Irène de Milo: toujours à l’ouest (EP / Digital; Francja; 25 października 2020)

Co jakiś czas ukazują się płyty perfekcyjnie odświeżające stylistykę cold wave i w udany sposób odwołujące się do jej tradycji. W przypadku debiutu EP Irène de Milo odwołaniem tym jest urzekające połączenie syntezatorowego minimalizmu z partiami gitarowymi, które sekunduje eterycznym wokalom – Irène de Milo to bowiem, wbrew sugestii nazwy projektu, duet. I to współtworzony przez uznanego już na francuskiej scenie nowej chłodnej elektroniki muzyka – pochodzącego z Bretanii Borisa Völta (Premier Mouvement, Mode in Gliany).

Owiane sporą dawką tajemniczości (głównie dzięki żeńskiej połowie duetu, Irène) wydawnictwo toujours à l’ouest jest, według zapowiedzi muzyków, pierwszą częścią dyptyku – można więc liczyć w przyszłości na nieco więcej muzyki niż pomieszczone na debiutanckiej płycie cztery utwory.

Irène de Milo (Bandcamp)
Irène de Milo (źródło: Bandcamp)

Podstawowym żywiołem tej muzyki jest melodyjność, która jednak nie zbliża się do rejestrów synth-popowych, a to dzięki zachowaniu chłodnych proporcji – płyta toujours à l’ouest to album doskonale „wyważony”. Ta swoista harmonia sprawia przyjemność słuchaczowi, który – często w nieuświadomiony sposób – poszukuje ładu w dookolnej dziś rzeczywistości bezładu. Dlatego też Irène de Milo tak dobrze się słucha – harmonizuje ona (zostańmy przy żeńskim rodzaju tej muzyki) trudne treści z przystępną w odbiorze formą. Mniej znaczy zimniej, ale także oznacza większą wyrazistość ekspresji – oto od początku sedno muzycznego minimalizmu. Urody całości dopełniają francuskie (w większości) teksty utworów oraz, w warstwie muzycznej, subtelne dodatki uwznioślające tę (i tak w swoisty sposób „zaświatową”) muzykę.

Całość albumu prowokuje jego wielokrotne słuchanie. „Killerem” płyty jest utwór otwierający – „Synth-Glass”.

Płyta dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie Irène de Milo w serwisie Bandcamp.

Irène de Milo – Facebook / Bandcamp / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: