MIĘKKI CHŁÓD OGNIA / Schonwald: Abstraction

Schonwald: Abstraction (LP / CD / Digital; Manic Depression Records; Włochy; 20 listopada 2020)

Po trzech latach oczekiwania wreszcie jest: czwarty album włoskiego duetu Schonwald. Tradycyjny dla stylu Włochów i całkiem inny. Abstraction to jeszcze więcej miękkości goth-gaze i chłodu cold wave.

Schonwald
Luca Bandini i Alessandra Gismondi (Schonwald) (źródło: Instagram)

O co chodzi z tą „miękkością”? Zapytajmy ognia, porównując dwa ogniste tematy dwóch włoskich zespołów z kręgu zimnej fali – najpierw więc wybrzmi „Fire Fire”, utwór zamykający najnowszą płytę Schonwald, a zaraz po nim Geometric Vision i kompozycja tytułowa z albumu Fire! Fire! Fire! (2018):

To, co odróżnia od siebie oba tematy (bez wartościowania któregokolwiek z nich) to właśnie wspomniana „miękkość” brzmienia podkreślona eterycznym wokalem Alessandry Gismondi. Ten swoiście „koci żywioł” goth-gaze muzycy Schonwald potrafią znakomicie łączyć ze stylowym chłodem, wyznaczanym we wnętrzu Abstraction – przede wszystkim – przez automatyczny perkusyjny rytm i surowość basowych riffów. Nie tylko jednak prosta opozycja odpowiada za urodę tej płyty, na której zdarzają się utwory równie niejednoznaczne, o mistycznym wprost wyrazie – jak chociażby „Echo’s Dream”:

I tu dochodzimy do sedna. Abstraction jest najbardziej introwertycznym dotąd dokonaniem Schonwald, płytą najbardziej refleksyjną i poważną. Co ważne, powaga ta nie łączy się tu z nudą, rozwlekłością, muzyczną rutyną. Udało się włoskim muzykom osiągnąć różnorodność, która prowadzi słuchacza niemal przez wszystkie z dziesięciu pomieszczonych na płycie utworów. Wspomniana różnorodność jest tym, co na Abstraction zachwyca najbardziej.

Faworyzuję utwory w kolejności: „Fall Apart”, „Inner Sin”, „Echo’s Dream”, „Violet” i „Fire Fire”.

Album dostępny w wersjach fizycznych (CD oraz winyl, w tym w ekskluzywnym wydaniu z bonusami graficznymi) oraz w wersji cyfrowej na stronie Schonwald w serwisie Bandcamp oraz na bandcampowej stronie wytwórni Manic Depression Records i w oficjalnym sklepie tego wydawcy.

Schonwald – Facebook / Bandcamp / Instagram / YouTube / Twitter / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: