RAULEK – ANUGNAP / Eozdis: Eozdis

Eozdis: Eozdis (EP / digital; Rosja; 7 grudnia 2020)

Eozdis, nowy moskiewski duet minimal / cold wave, wyróżnia się niedzisiejszą wprost tajemniczością. Poza profilem na Instagramie z czterema opublikowanymi tam zdjęciami (na VKontakte Eozdis nie występują), duet prezentuje się wyłącznie za pomocą tworzonej przez siebie muzyki – pięć z sześciu utworów debiutanckiej epki Eozdis można już wysłuchać na bandcampowej stronie zespołu. I to wszystko. Niespotykane wejście na scenę w czasach bezustannej promocji. Pod względem zawartości debiutanckiej płyty (oraz jej oprawy graficznej) również mamy do czynienia ze swoistą przewrotnością, odpowiadającą sposobowi, w jaki ta muzyka zostaje udostępniana słuchaczom.

Eozdis
Eozdis (źródło: Bandcamp)

Eozdis to kontaminacja czytanych od tyłu imion dwojga członków duetu Keluar (Zoe Zanias i Sid Lamar). Zabieg ten ma bezpośrednie przełożenie na muzykę Rosjan – Ada Sever, wokalistka Eozdis, śpiewa w sposób niemal identyczny do Zoe; podobnie jest z warstwą muzyczną debiutu moskiewskiego duetu – jest ona do złudzenia bliska stylistyce zaproponowanej przez Keluar na ich ostatniej płycie, Panguna (2015). Więcej! Również warstwa wizualna (okładka płyty) pierwszej epki Eozdis przypomina okładkę ostatniego albumu Keluar.

  • Eozdis - Eozdis (2020)
  • Keluar - Panguna (2015)

Karygodne naśladownictwo? Owszem, tak można byłoby ocenić (od)twórczość Rosjan, gdyby ich muzyka nie była tak urzekająco piękna! Eozdis od przeszło miesiąca dozują nastroje z debiutanckiej płyty, udostępniając co jakiś czas kolejny utwór. Drugiego grudnia ukazała się najnowsza kompozycja Eozdis – „Body on Body”, posłuchajcie:

Do odkrycia pozostaje jeszcze koda albumu, „I Don’t Feel”, zaś z dotąd udostępnionej muzyki faworyzuję utwór „Rift”:

Uważne obcowanie z muzyką Eozdis (traktowanej osobno oraz w kontekście nagrań Keluar) również może „usprawiedliwić” metodę zastosowaną przez Rosjan, którzy zdają się nie tylko nawiązywać, ale również rozwijać styl duetu Zoe Zanias & Sid Lamar – zwróćcie chociażby uwagę jak krystaliczne poprowadzone są w tej muzyce linie synthu i jak współbrzmią one z głosem Ady; dla przykładu niech wybrzmi „Frozen and Reckless”:

Sumując – jeśli Eozdis rozpoczynają od takich rejestrów, to czego można oczekiwać od nich w przyszłości? Chyba tylko najlepszego. Płyta w całości ukaże się siódmego grudnia.

Eozdis – Bandcamp / Instagram

Album dostępny jako pre-order wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie Eozdis w serwisie Bandcamp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: