ZWYCIĘSTWO PIĘKNA / Jorja Chalmers: Midnight Train

Jorja Chalmers: Midnight Train (LP / digital; Italians Do It Better; Wielka Brytania; 28 maja 2021)

Rating: 5 out of 5.

Istnieją w życiu każdego człowieka chwile, w których czuje się spełniony, dowartościowany, ma poczucie sensu swojej obecności tu i teraz; w takich chwilach odczuwa się także, że życie nie ogranicza się jedynie do tego „tu i teraz”, a jego przeznaczeniem jest wieczność. Tak działa wiara, ale to także praca piękna, obcowania z dziełami wartościowymi i wzniosłymi – i nie jest to bynajmniej wyłącznie świat przeszłości, „muzyki klasycznej”, „dawnych mistrzów”. Prawdziwe dzieła powstają również tu i teraz – na to miano zasługuje w pełni najnowsza płyta Jorji Chalmers, Midnight Train. Album otwiera utwór „Bring Me Down”. Posłuchajmy dźwięków muzyki.

Kompozycja ta opowiada, według słów Jorji, o trudnej sztuce osiągania piękna w codziennym życiu zwyczajnej kobiety, matki i gospodyni domowej. Pochodzącej z Australii artystce to się udało. Nim dowiemy się więcej o Jorji Chalmers, posłuchajmy kolejnego nagrania – „Riders On The Storm” z repertuaru The Doors. To siódmy utwór na płycie Midnight Train.

Jorja pochodzi z Australii, mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii, w mieście Margate w hrabstwie Kent. Ma klasyczne wykształcenie muzyczne. Koncertowała z zespołem Roxy Music grając na saksofonie i instrumentach klawiszowych. Jej debiutancka solowa płyta Human Again ukazała się w 2019 roku, podobnie jak najnowszy album płytę tę wydała wytwórnia Italians Do It Better.

Jorja Chalmers
Jorja Chalmers (źródło: italiansdoitbetter.com)

Na muzyczną wizję Midnight Train składają się trzy elementy: wokal, brzmienie saksofonu i synth. Uzupełnia je perkusja. Na płycie znalazło się trzynaście utworów utrzymanych w statycznych miarach określanych często przymiotnikiem „cinematic”. Ta „filmowość” w przypadku Jorji Chalmers to przede wszystkim łącznik z muzyczną twórczością Johna Carpentera, mistrza horroru – jednak płyta Jorji nie straszy, groza nie jest intencją artystki. Tym zaś, co zwraca szczególną uwagę w najnowszej muzyce Jorji Chalmers jest wielowymiarowość jej głosu, zdolnego sięgać po odmienne nastroje w ramach – zdawać by się mogło – jednej i tej samej konwencji gatunkowej. Subtelność to więc podstawowy żywioł Midnight Train.

Wszystko to składa się na prawdziwe dzieło współczesnej muzyki syntezatorowej. Muzyki, która – jak każde chyba piękno – jest tajemnicą.

Jorja Chalmers – Facebook / Bandcamp / Instagram / Twitter

Album Midnight Train dostępny jest wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie Jorji Chalmers w serwisie Bandcamp oraz w sklepie wytwórni Italians Do It Better.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: