SZTUKA PRZEŻYWANIA / Child Of Night: The Walls At Dawn

Child Of Night: The Walls At Dawn (LP / MC / CD / digital; Wave Records; Stany Zjednoczone; 24 września 2021)

Rating: 4.5 out of 5.

Czy zdarzyło ci się kiedyś stwierdzić, że to czego akurat słuchasz pozbawione jest serca, uczuć, wrażliwości? Mam tak często – i przeważnie odkładam wtedy taką płytę na bardzo długo. Istnieją też przypadki odwrotne, wielokrotne powroty do danego albumu, bądź nawet całej dyskografii jednego wykonawcy – jeśli tylko kryterium „sztuki przeżywania” jest w jego muzyce spełnione. Tym właśnie wyróżnia się płyta The Walls At Dawn grupy Child Of Night.

Child Of Night
Child Of Night (Facebook)

C.O.N. (tego skrótu używają muzycy Child Of Night) to trio ze Stanów Zjednoczonych, które – jeszcze jako duet – rozpoczęło aktywność na scenie cold wave / post-punk w 2017 roku. Rok temu do zespołu dołączyła wokalistka i multiinstrumentalistka N. Aquena. The Walls At Dawn jest pierwszym pełnowymiarowym albumem w dyskografii C.O.N., zawierającej w sumie sześć pozycji.

Wewnątrz płyty znalazło się dziesięć utworów (dziewięć w wersji przygotowanej przez wytwórnię Wave Records i wszystkie one są nagraniami nowymi, wnoszącymi inną jakość do muzyki C.O.N. Początkiem tej przemiany było wydanie (w kwietniu tego roku) singla z remiksami utworu „Reduced To Ash” zatytułowanego Dirtworld. To bezkompromisowy chłód syntezatorowej odmiany cold wave, posłuchajmy:

Nowy album ponownie przynosi przemianę w stylu muzyki. Oto kompozycja „Son” – jedna z najpiękniejszych na płycie:

Obecność nowej członkini zespołu nadała jego muzyce zdecydowanego wrażenia lekkości, subtelności, które przypomina piosenkową przebojowość new wave lat osiemdziesiątych – w tym mojej ulubionej grupy We Are Going To Eat You. Styl ten tworzy udane połączenie brzmienia syntezatorów i gitar, oprawiających znakomite głosy muzyków (na tyle wyraziste, że nagrania C.O.N. mogą przywoływać aurę ostatnich dokonań TR/ST) – wspomniana przebojowość podobnie jest tu pozbawiona natarczywości. Oto dwa, następujące po sobie nagrania – „Wounded Child” i „Dissapear”:

Minusem płyty jest natomiast jakość nagrania, realizacja spłycająca brzmienie tej pięknej muzyki. 

Child Of Night – Facebook / Bandcamp / Instagram / YouTube

Album dostępny w wersji fizycznej (płyta CD) na stronie wytwórni Wave Records w serwisie Bandcamp. Kasety magnetofonowe można nabyć na bandcampowej stronie zespołu (płyty winylowe są już niedostępne). Wersja cyfrowa albumu dostępna w obu tych miejscach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: