NASYCENIE / Xeno & Oaklander: Vi/deo

Xeno & Oaklander: Vi/deo (LP / CD / digital; Dais Records; Stany Zjednoczone; 22 października 2021) 

Rating: 5 out of 5.

Vi/deo jest siódmym długogrającym albumem w dyskografii amerykańskiego duetu Xeno & Oaklander (Liz Wendelbo i Sean McBride). Duet ten bywa określany mianem „instytucji” na scenie minimal wave – czas więc, jak na instytucję przystało, zorganizować muzyczną dziedzinę w nowe formy, które – być może już w niedalekiej przyszłości – staną się gatunkowym wyznacznikiem. Próbą tego rodzaju „organizacji” jest właśnie najnowsza płyta. 

Jednym z najlepszych utworów we wnętrzu Vi/deo (albumie zawierającym w sumie osiem nagrań) jest kompozycja „Television”. Liz śpiewa tu w duecie z Seanem, przeważnie jednak nową płytę poprowadziła wokalnie sama. Posłuchajmy:

Obok „Television” znajdziemy tu jeszcze kilka nagrań tematycznie związanych ze światem obrazów istniejących w świecie techniki – „Technicolor”, „Gain”, „Movie Star”, który to świat – już na początku płyty – doskonale podsumowuje utwór zatytułowany (nomen omen) „Infinite Sadness”. 

Muzyczny minimalizm w nowej odsłonie od Xeno & Oaklander jest wyraźnie przewrotną (bądź przewróconą) konwencją – w każdym z utworów na płycie Vi/deo „dzieje się” po prostu tak wiele (tak pod względem muzycznym jak i wokalnym), że ascetyczna proporcja pomiędzy oszczędnie dozowanymi dźwiękami (znana chociażby z dokonań muzyków tworzących w gatunku minimal wave na początku lat osiemdziesiątych) nie ma tu już zastosowania. Nowa muzyka duetu Liz i Sean spełnia więc niejako założenie obrazu zarejestrowanego w technikolorze – jest wysoce nasycona, niekiedy również nieco przesycona – ten zabieg jest jednak w pełni świadomy, nie oznacza on estetycznego błędu.

A teraz rozejrzyjmy się dookoła, oceniając stopień nasycenia otaczającej nas rzeczywistości generowanymi przez technikę obrazami. Vi/deo rzeczywiście wyznacza nowe w nurcie minimal wave – tak pod względem treści, jak i za sprawą formy.

Xeno & Oaklander – Facebook / Instagram / Bandcamp

Płyta w wersji fizycznej (winyl w czterech odmianach kolorystycznych oraz CD) do nabycia w oficjalnym sklepie wytwórni Dais Records. Wersje fizyczne i wersja cyfrowa płyty do nabycia na stronie Xeno & Oaklander w serwisie Bandcamp. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: