DOM Z WRAŻEŃ / Fine Place: This New Heaven

Fine Place: This New Heaven (LP / digital; Night School Records; Stany Zjednoczone; 19 listopada 2021)

Rating: 4.5 out of 5.

Jeśli przyjąć, że muzyka (czy szerzej: dźwięk) może stwarzać miejsce, „identyfikować” je – to debiutancki longplay amerykańskiego duetu Fine Place czyni to doskonale; buduje swoisty dom z muzyki, daje poczucie zamieszkiwania w rozkołysanych wnętrzach o zmiennych barwach i temperaturach. 

Dwa z ośmiu zawartych na płycie This New Heaven utworów doczekały się teledysków. Najnowszy klip do kompozycji „Tending To Twenty” ukazał się 24 listopada, kilka dni wcześniej premierę miał teledysk do „Cover Blind”. Obejrzyjmy na początek oba obrazy.

Fine Place jest owocem muzycznej współpracy Frankie Rose (znanej chociażby z pięknej interpretacji Seventeen Seconds The Cure w coverowym albumie z 2019 roku) i Matthew Horda (tworzącego między innymi w zespole Pop. 1280) – i współpraca ta powołała nową jakość w twórczości obojga muzyków.

Metafora „domu z wrażeń”, architektonicznej fantazji sprzed lat, może dobrze określać muzykę zawartą we wnętrzu This New Heaven. Płytę wypełnia eteryczność rozpisana na wiele odsłon: subtelny żeński wokal, gitarowe i elektroniczne pasaże (nieco przypominające nagrania z płyty Hey Dum Dum Red Painted Red) oraz uroczą – i momentami wzniosłą – melodyjność. Cold wave’owe I post-punkowe nawiązania i korzenie podkreśla zaś w tej muzyce rytm, kto jednak szukałby na tej płycie rozwinięcia nastroju z zapowiadającego ją tytułowego singla, ten opuści „dom z wrażeń” nieco rozczarowany.

Obok tytułowego nagrania faworyzuję w kolejności: „The Party Is Over”, „Cover Blind” oraz „It’s Your House”.

Listen on Apple Music

Fine Place – Facebook / Instagram / Twitter / Bandcamp / Spotify

Wersja fizyczna albumu (płyta winylowa) do nabycia w sklepie wytwórni Night School Records oraz na stronie tego wydawcy w serwisie Bandcamp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: