OBJĘCIA / Blanche Biau: Maraudé

Blanche Biau: Maraudé (LP; CD / digital; Choléra Cosmique; Szwajcaria; 13 grudnia 2021)

Rating: 4.5 out of 5.

Istnieją płyty, które urzekają od pierwszych tonów, niejako obejmując słuchacza swoim nastrojem, który często zostaje z nim już na długo. Do takich właśnie albumów należy Maraudé – debiutancki longplay Blanche Biau, młodej artystki z Zurichu. Już pierwsze jego tony są wspomnianym „objęciem” – oto rozpoczynający płytę utwór „Marode Gestalten”:

Dyskografia Blanche Biau liczy się od września 2020 roku i obejmuje cztery wydawnictwa formatu EP, jeden singiel i pełnowymiarowy album Maraudé. Z jej wcześniejszych dokonań warto wspomnieć wydaną w listopadzie tego roku epkę Best of Tornero nagraną wspólnie z artystą, z którym Blanche Biau wyraźnie lubi współpracować – Karlem Kavem.

Blanche Biau
Blanche Biau (źródło: Bandcamp)

Najnowsze wydawnictwo szwajcarskiej wokalistki i multiinstrumentalistki zawiera dziesięć utworów utrzymanych w konwencji melodyjnego połączenia stylów cold wave i post-punk wzbogaconej niespodziewanie odnajdującym się w tym zestawieniu ciepłym eterycznym wokalem. Posłuchajmy kompozycji „Myosotis”:

Styl Blanche Biau definiują: subtelna wzniosłość i rytm. Ten pierwszy walor osiąga artystka za sprawą urokliwego połączenia dwóch składników swojej muzyki – wspomnianej eteryczności głosu oraz surowych syntezatorowych linii melodycznych przełamanych krótkimi frazami basu. Walor drugi, podkreślający chłodny minimalizm brzmienia Blanche Biau, tworzy automatyczny rytm elektronicznej perkusji – element mogący kojarzyć się z niezapomnianym stylem Tropic of Cancer. Zwykle, przywołując takie połączenia w muzyce, pytam: czego chcieć więcej? Oto „Remembrance” – jeden z najpiękniejszych utworów na płycie:

Album Maraudé w wersji fizycznej (płyta CD o limitowanym nakładzie) i cyfrowej dostępny jest na stronie wytwórni Choléra Cosmique w serwisie Bandcamp.

Listen on Apple Music

Blanche Biau – Facebook / Bandcamp / Instagram / YouTube / SoundCloud / Spotify

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: