SŁODYCZ / Sally Shapiro: Sad Cities

Sally Shapiro: Sad Cities (LP; CD / MC; Italians Do It Better; Szwecja; 18 lutego 2022)

Rating: 5 out of 5.

Słodycz, subtelnie dozowana, jest ważna w gorzkawym życiu. Tę właściwą dawkę słodyczy zapewnia najnowsza płyta szwedzkiego duetu Sally Shapiro, album Sad Cities. Tym, co najbardziej zachwyca we wnętrzu tego wydawnictwa jest połączenie stylistycznej słodyczy z wrażeniem muzycznego chłodu – oczywiście oba te walory zostały potraktowane z artystycznym dystansem, oddalone od konwencjonalnych form i poddane wyróżniającemu talentowi szwedzkich muzyków. Powoli jednak… Najpierw jedna z wizualnych reprezentacji tej muzyki – minimalistyczna kompozycja kwiatowa ilustrująca jeden z najpiękniejszych utworów na Sad Cities – wygłosowy „Fading Away”.

źródło: italiansdoitbetter.com

Podobnie jak Sally Shapiro dozujmy pożądanie. „Falling Clouds”, utwór z numerem szóstym z jedenastu pomieszczonych na płycie (w wersji dostępnej w serwisie Bandcamp znalazło się nagranie bonusowe, dwunaste i nie jest to jedyny dodatek do płyty), również zilustrowano fotografią. Jest piękna – i pod tym względem odpowiada muzyce.

Sally Shapiro - Falling Clouds
źródło: italiansdoitbetter.com

Teraz czas na kolekcję sześciu singli, które odkrywały przed nami – w ciągu ostatnich miesięcy – płytę Sad Cities. Do utworu „Forget About You” powstał animowany teledysk, zaś pomieszczony w playliście „Down This Road” wyróżnia urocza finałowa fraza zagrana na saksofonie przez Jorję Chalmers. Posłuchajcie tych kliku nagrań-zapowiedzi Sad Cities.

Czwarty w dyskografii Sally Shapiro długogrający studyjny album (i pierwszy po sześciu latach oczekiwania) przynosi zdecydowanie najdelikatniejszą odsłonę muzyki szwedzkiego duetu – cudowny wprost mariaż stylów: italo disco, chill wave i synth wave. Swoisty „esej fotograficzny” – ilustracja albumu na stronie jego wydawcy, Italians Do It Better, jest trafniejszy od słów. Widzialność i dźwięki muzyki rozmawiają ze sobą i wiele mogą tłumaczyć słuchającym tej rozmowy. Tu więc się zatrzymajmy i zacznijmy słuchać tej fenomenalnej koincydencji.

Listen on Apple Music

Album w wersjach fizycznych (płyta CD i kaseta magnetofonowa o limitowanym nakładzie) oraz w wersji cyfrowej dostępny na stronie Sally Shapiro w serwisie Bandcamp. CD i wersję cyfrową można nabyć w sklepie wytwórni Italians Do It Better.

Sally Shapiro – Facebook / Twitter / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: