22022022 / Fatamorgana: Ahora Aquí, Todavía No

Fatamorgana: Ahora Aquí, Todavía No (LP / digital; Hiszpania; 22 lutego 2022)

Rating: 5 out of 5.

Patrycja Proniewska (znana również z post-punkowego zespołu Belgrado) i Louis Harding, muzycy tworzący duet Fatamorgana, wybrali dzień o zwodniczo symetrycznej dacie 22.02.2022 na premierę swojego najnowszego (drugiego w dyskografii) longplay’a – Ahora Aquí, Todavía No; płyty, którą już jakiś czas temu zapowiadał znakomity singiel „El Uróboro”. To pierwszy z jedenastu utworów pomieszczonych na krążku, do którego powstał również teledysk.

„El Uróboro” dzięki swoistej otchłannej melodyjności, walorowi osiągniętemu przez połączenie brzmienia analogowych syntezatorów z subtelnym kobiecym wokalem, we właściwy sposób otwiera tę płytę – jej dalsze fragmenty są wyraźną kontynuacją i wzmocnieniem tego nastroju. Ahora Aquí, Todavía No jest też albumem, zgodnie z gatunkowymi wyznacznikami minimal synth / wave, o zdecydowanie architektonicznej formie – posiada „zwornik sklepienia”, utwór skupiający w sobie wszystko to, co na tej płycie jest najlepsze. I najpiękniejsze – bo melodyjne, harmonijne piękno to podstawowy żywioł Ahora Aquí, Todavía No. Posłuchajcie kompozycji „The Isle of Barra”.

We wnętrzu najnowszego longplay’a Fatamorgany nie mogło też zabraknąć utworu zaśpiewanego po polsku – co szczególnie cieszy, zważywszy że duet Fatamorgana to dziś jeden z najważniejszych przedstawicieli „nomadycznej fali”, a więc specyficznie polskiego nurtu w muzyce cold wave. Jedną z podstawowych cech tego nurtu jest fenomenalne wprost twórcze przekształcenie gatunkowych wzorców muzyki tych regionów świata, w jakich przyszło tworzyć polskim muzykom. „Nomadyczna fala” sprawiła, że polska muzyka (w nowoczesnej odsłonie) nie ma granic – i pod tym względem jest jedynym tego rodzaju zjawiskiem na świecie. Hiszpania ma zaś wspaniałą tradycję minimalistycznej elektroniki, z którą łączność słychać we wnętrzu Ahora Aquí, Todavía No. Oto „Wokół Nas”.

Przypomnijmy na koniec, że także produkcja albumu (a brzmi on świetnie!) i jego okładka powstały w Polsce. Za pierwszą odpowiada warszawskie Studio As One, druga jest autorstwa Moniki Proniewskiej z Hekla Studio.

Listen on Apple Music

Album w wersjach fizycznych (płyta winylowa w dwóch odmianach kolorystycznych – czarnej i jasnożółtej) oraz w wersji cyfrowej do nabycia na stronie Fatamorgany w serwisie Bandcamp.

Fatamorgana – Facebook / Bandcamp / YouTube

Duet Fatamorgana zagra w Polsce 9 lipca 2022 roku w szczecińskim klubie Krzywy Gryf – wydarzenie / Facebook.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: