37 MINUT MARZEŃ / Dreamhour: Now That We Are Here

Dreamhour: Now That We Are Here (CD / MC / digital; New Retro Wave; Indie; 13 stycznia 2023)

Rating: 4.5 out of 5.

Dreamhour pochodzi z Siliguri w Indiach i jest chyba najbardziej rozpoznawalnym dziś muzykiem z kręgu synth / retro wave tworzącym w tym kraju. Jest tak głównie dlatego, że płyty Dreamhour regularnie ukazują się w znanej amerykańskiej wytwórni NewRetroWave. No, nie tylko dlatego… Dreamhour tworzy po prostu piękną muzykę; bardzo dobrze się jej słucha nawet tym, którzy nie są nawykli do „wnikania” kto gra i w jakim gatunku. Pora zatem na muzykę. Słuchamy „She’s Everything”, drugiego numeru z płyty.

Wydany 13 stycznia longplay Now That We Are Here (jedenaście utworów, przeszło trzydzieści siedem minut muzyki) jest czwartą długogrającą płytą w dyskografii Dreamhour i trzecią już wydaną przez NewRetroWave. Pierwsze zaś nagrania tego jednoosobowego projektu datują się na rok 2014. Czym urzeka nowy album? Najpierw jego zwiastun, w którym usłyszeć można Dokodoko, artystkę obecną w trzech utworach na płycie Now That We Are Here.

Dreamhour reprezentuje nurt relaksu w muzyce synth wave. Jego najnowszy album wprawia w dobre samopoczucie, odpręża, cieszy, skłania do marzeń. To za mało aby często powracać do płyty? Dla mnie wystarczająco. Oczywiście, oprócz tego jest na Now That We Are Here o wiele więcej muzycznego dobra – na przykład doskonałe poczucie rytmu, inne od znanego nam z bliższych kręgów kulturowych, soczyste brzmienia syntezatorów umiejętnie splecione z partiami gitarowymi, a Dreamhour i Dokodoko mają naprawdę bardzo dobre głosy. Posłuchajmy w całości utworu zapowiedzianego wyżej – „A Long Night”.

Cenię na tej płycie również jej subtelny egzotyzm, ograniczony do sugestii rytmicznych. To różnica i charakter, a nie – powszechne dziś – epatowanie odmiennością. I jeszcze jedno: radio. Now That We Are Here jest concept-albumem spojonym w części motywem poszukiwania muzyki na falach radiowych – i odnalezienia jej. Efekt ten dodaje albumowi jeszcze lepszego wyrazu.

Listen on Apple Music

Płyta Now That We Are Here dostępna jest w wersjach fizycznych (płyta CD i kaseta magnetofonowa) oraz w wersji cyfrowej na stronie wytwórni NewRetroWave Records w serwisie Bandcamp.

Dreamhour – Facebook / Instagram / Bandcamp / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: