PRZESZŁOŚĆ I PRZYSZŁOŚĆ / Rational Youth: Future Past Tense

Rational Youth: Future Past Tense (EP; Artoffact Records; Kanada; 20 maja 2016)

Rational Youth - Future Past Tense (EP; 2016)

Klasycy synth popu z Kanady powrócili pod koniec maja z nowym wydawnictwem formatu EP, Future Past Tense. Zgodnie z tytułem całości, sześć zawartych na płycie utworów to doskonały łącznik pomiędzy tym, co w klasyce wspomnianego gatunku najlepsze – z tym, co dziś przejawia się jako jego przyszłość.

Rational Youth grają w różnych składach personalnych od początku lat osiemdziesiątych, będąc twórcami wielu przebojów podbarwionej melancholią tanecznej muzyki syntezatorowej spod znaku New Romantic. Czy jest ktoś, kto nie zna utworu „Saturdays in Silesia” z wydanego w 1982 roku lonplay’a Cold War Night Life? Naprawdę jest? To teraz pozna:

Rational Youth to obecnie duet (czyli tak, jak powinno być w nowoczesnej muzyce!) tworzony przez małżonków – Gaenor i Tracy’ego Howe, występujących często na żywo u boku innej klasycznej formacji, Psyche. Z rezerwą podchodzę do tego rodzaju powrotów, nawiązań i kontynuacji, ale… Future Past Tense to album znakomity!

Przede wszystkim dlatego, że warstwa muzyczna płyty tworzona przez analogowe syntezatory znakomicie wpisuje się w konwencję nie tylko już synth popu, ale także współczesnych odmian cold / minimal wave. Epkę wypełniają też tradycyjnie doskonałe teksty i znakomite wokale (dialog głosów Gaenor i Tracy’ego również zaś jest sednem muzycznej nowoczesności). Właśnie! Metoda wokalna na Future Past Tense urzeka i pozwala na analogię chociażby z najlepszymi nagraniami Xeno & Oaklander. Zresztą posłuchajcie – oto „killer” nowej epki Rational Youth, utwór „Here Is Come Again”:

…oraz kompozycja „Shadow World” z albumu Sentinelle (2009) Xeno & Oaklander:

Rational Youth pewnie jeszcze nie raz zadziwią nas znakomitą kondycją artystyczną i wyobraźnią wyprzedzającą nowoczesność. Tym bowiem, co obecnie spaja duet jest miłość. W niej bierze początek twórczość, podobnie jak w jej przeciwieństwie – nienawiści – destrukcja.

Geanor i Tracy Howe / Rational Youth (źródło: Facebook)
Gaenor i Tracy Howe / Rational Youth (źródło: Facebook)

Future Past Tense nie ma słabych momentów. Polecam wszystkie sześć utworów do wielokrotnego wysłuchania – najlepiej w tanecznych okolicznościach.

Szymon Gołąb

Rational Youth – oficjalna strona / Facebook / SoundCloud / YouTube / Twitter

Album dostępny jest na płycie winylowej w dwóch wersjach – kolekcjonerskiej (płyta przejrzysta o nakładzie 200 egzemplarzy) i zwykłej (czarna płyta, nakład 300 egzemplarzy) w sklepie internetowym wytwórni Artoffact Records oraz na stronie zespołu w serwisie Bandcamp. W tym ostatnim miejscu można także nabyć płytę w wersji cyfrowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: