KRAINA LODU / Kælan Mikla: Kælan Mikla

Kælan Mikla: Kælan Mikla (LP; Fabrika Records; Islandia; 30 czerwca 2016)

Kaelan Mikla - Kaelan Mikla (LP; 2016)

Muzyka i poezja – od zawsze twierdzę, że te dwa żywioły wzajemnie się uzupełniają, są nierozłączne i brzmiąc razem stanowią o potędze wyrazu. Poezja jako domena sfery uczuciowej jest też ważnym składnikiem prezentacji muzyki – chociażby na radiowej antenie, o czym uświadomił nas już dawno temu Tomasz Beksiński. Poezja w połączeniu z muzyką najczęściej kojarzy się z nurtem „poezji śpiewanej” – dość nudnawym i upośledzonym przez sceniczny egoizm samych jego „(od)twórców”. Pewnie wiecie, że ten tekst napisał wampir wciąż łaknący świeżej krwi… Oto ona: odnowiona formuła spotkania poezji z muzyką w krainie lodowatych brzmień cold wave – Kælan Mikla. Zresztą posłuchajcie:

Kælan Mikla to trzy dziewczyny z Reykjavíku, które w 2013 roku wygrały poetycki „slam” zorganizowany przez jedną z tamtejszych bibliotek, oferując publiczności nie tylko interesujące złożenia napisanych przez siebie słów, ale także dość rzadką dla nich oprawę muzyczną – zimną falę. Taki był początek. Dziś zespół ma w swojej dyskografii już trzy płyty – w tym najnowszy longplay, który ukazał się niedawno nakładem znanej wytwórni (wydającej chociażby nagrania duetu Alles) Fabrika Records. Co znajdziemy we wnętrzu tej płyty?

Kælan Mikla
Kælan Mikla (źródło: Facebook)

Natchniony wokal, gitarę basową, automat perkusyjny oraz stosownie dawkowane syntezatory, a wszystko to rozpisane na osiem znakomitych utworów. Na longplay’u Kælan Mikla wszystko to zostało potraktowane jednak zupełnie inaczej, niejako przefiltrowane przez żywioł poezji. W konsekwencji powstały nagrania tyleż wzniosłe, co pełne napięcia i wspomnianego, chłodnego w wyrazie, natchnienia. W połączeniu z egzotyczną dla polskiego ucha frazą języka islandzkiego ta muzyka brzmi niesamowicie – i to w pełni tego słowa znaczeniu. Kælan Mikla tworzą w swoich utworach coś na kształt zimno falowego rytuału – tak brzmiał ten gatunek (w najbardziej wysublimowanych interpretacjach) w czasach swojego powstania.

Kælan Mikla
Kælan Mikla (źródło: Facebook)

„Powrót do korzeni” cold wave nie jest chyba zamierzeniem poetek z Islandii – ten powrót (już bez cudzysłowu) jest raczej konsekwencją autentyczności wyrażanych przez ich muzykę emocji i uczuć. Po to właśnie muzyce poezja. Pamiętajmy, że zimna fala ma pod względem łączności obu żywiołów długą tradycję – Anne Clark też jest poetką. Doskonała płyta – w całości i bez wyjątku!

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (płyta winylowa) dostępny w sklepie internetowym wytwórni Fabrika Records; w wersji fizycznej i cyfrowej – na stronie zespołu w serwisie Bandcamp.

Kælan Mikla – oficjalna strona / Facebook / SoundCloud / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: