TECHNO INACZEJ / Ancient Methods: The Asking Breath Comes To Each

Ancient Methods: The Asking Breath Comes To Each (EP; Candela Rising; Niemcy; 30 czerwca 2017)

Ancient Methods - The Asking Breath Comes To Each (EP; 2017)

Jeśli napiszę, że za chwilę posłuchamy techno, to pewnie wyłączycie to okno w przeglądarce. Warto jednak poczekać i zajrzeć do wnętrza jednej z najciekawszych płyt, jakie ukażą się niedługo – epki The Asking Breath Comes To Each, nagranej przez człowieka-orkiestrę europejskiej sceny dark techno, Michaela Wollenhaupta.

Didżej, producent, aranżer Michael Wollenhaupt tworzy od kilku lat pod egidą projektu Ancient Methods, a ilość wydawnictw (w tym zarejestrowanych setów i mixtape’ów) jego autorstwa jest już naprawdę pokaźna (twórczy ferment to wyróżniająca cecha dla tej gałęzi techno, którą reprezentuje niemiecki muzyk, zresztą posłuchajcie tylko jakie brzmienia – i jak – on miksuje!). Ancient Methods równie chętnie nagrywa też z innymi muzykami i The Asking Breath Comes To Each jest taką właśnie płytą-kolaboracją.

Cztery kompozycje na tym krążku to cztery odmienne głosy i nastroje. W nagraniu płyty udział wzięli: Zohra Atash (Azar Swan), Camella Lobo (Tropic of Cancer), Dave Foster (Huren) i Zoe Zanias. Jest to więc „zestaw” najlepszych głosów sceny cold i minimal wave – i chyba trudno o smaczniejsze zestawienie.

Michael Wollenhaupt nie narzuca współpracującym z nim muzykom konwencji, w jakiej powstają firmowane przez Ancient Methods płyty – w tym tkwi ich urok i wyraz. Tak też brzmi The Asking Breath Comes To Each. Każdy z artystów wniósł tu swój styl, tworząc urzekające różnorodnością (ale spoiste) zestawienie. Azar Swan rozpoczyna album w tonacji „witch”, którą kontrapunktuje Huren rytmiczną i chłodną surowością utworu „The Standards Will Come And Go”. Kompozycje z wokalami Camelli i Zoe to zaś całkowicie odmienny muzyczny świat. Charakterystyczna dla stylistyki techno transowość została tu podniesiona do wymiaru wzniosłości i natchnienia; dość wspomnieć, że kończąca krążek „Andromeda” Zoe Zanias to jeden z najlepszych utworów w jej dyskografii.

Znakomity album. Od początku do końca.

Szymon Gołąb

Płyta w wersji fizycznej (czarny i przezroczysty winyl 12″) do nabycia w sklepie internetowym wytwórni aufnahme + wiedergabe; wersja cyfrowa dostępna na stronie wytwórni Candela Rising w serwisie Bandcamp.

Ancient Methods – oficjalna strona / Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: