MISTRZOWIE I PREKURSORZY / VA: Memorias de un Continente II

VA: Memorias de un Continente II (kompilacja; Infravox Records; Peru; 30 sierpnia 2017)

Memorias de un Continente II (compilation; 2017)

Zdecydowanie najbardziej interesująca scena cold wave jest obecnie w krajach Ameryki Południowej. Składanka Memorias de un Continente, której druga część ukaże się pod koniec sierpnia, to zaś najprostszy sposób, aby ją dobrze poznać. „Najciekawsza”? Może coś więcej?

Tak, pewna prawidłowość. Nowy wymiar zimnej fali to już ugruntowane zjawisko muzyczne o wyraźnych biegunach – i o ile w Europie Zachodniej oraz w Stanach mamy do czynienia z wielowątkowością tego gatunku i jego mariażem ze stylistyką techno (popularność takich grup, jak Schwefelgelb czy Boy Harsher), a w Rosji i w Australii przewodzi post punk – to nowe chłodne brzmienie z Ameryki Łacińskiej powstaje, przede wszystkim, w rdzennej stylistyce minimal wave. Syntezatorowy ascetyzm nagrań takich muzyków, jak: Plastic Politic (Wenezuela), Sadness Isolation (Meksyk), Werner Karloff (Meksyk), czy Antiflvx (Kolumbia) nie ma sobie równych i spodoba się tym, którzy cenią surowość, mrok i rytm. Tak gra się dziś w krajach Ameryki Łacińskiej, czyli w stu procentach me gusta!

Memorias de un Continente II (vinyl)
VA: Memorias de un Continente II (płyta winylowa / źródło: materiały autora)

Otacza się tam też młodych muzyków pewnym rodzajem szacunku, wiedząc że stanowią oni cenną wizytówkę kulturowej odrębności kontynentu. Nie wolno niweczyć rodzimych talentów, należy raczej wspomóc je i pokazać światu – pod tym względem obie części kompilacji Memorias de un Continente są inicjatywą w pełni prekursorską. Pamiętajmy też o tym, że scenę elektroniczną Ameryki Południowej inspirowali również Polacy… Jakże jednak odległe jest tam traktowanie rodzimej muzyki, od tego do którego przywykliśmy w Polsce, gdzie… Nie tak dawno temu jeden z „publicystów kulturalnych” Gazety Polskiej Codziennie za „najwybitniejsze zjawisko w polskiej muzyce po 1989 roku” uznał – importowany ze Stanów Zjednoczonych – rap… Adios!

Memorias de un Continente II (insert artwork)
VA: Memorias de un Continente II (grafika z wnętrza płyty / źródło: Bandcamp)

Co znajdziemy we wnętrzu Memorias de un Continente II? Przede wszystkim nagrania wykonawców, których – poza jednym chyba wyjątkiem – nie ma w pierwszej części wydawnictwa. Poza tym… Poczekajcie do końca sierpnia, a warto. Póki co udostępniono w sieci dwuminutowe zwiastuny każdego z utworów pomieszczonych na tej płycie. Kilka kompozycji zaprezentuję też w najbliższej audycji Transmission / Transmisja (środa, 21 czerwca, In Club Radio, początek o godzinie 20 czasu środkowoeuropejskiego). Do usłyszenia!

Szymon Gołąb

Kompilacja Memorias de un Continente II jest dostępna w wersji fizycznej (płyta winylowa w limitowanej serii trzystu egzemplarzy) oraz w formie elektronicznej jako pre-order na stronie Infravox Records w serwisie Bandcamp.

Infravox Records – Facebook

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: