Brutalizm i modernizm architektoniczny inspirują. Trudno wyobrazić sobie muzyczną zimną falę bez kontekstu chłodnych w wyrazie, minimalistycznych betonowych form obecnych na okładkach płyt i w teledyskach. Brutalizm pojawia się jako stylistyczny ornament chociażby w wideoklipach popularnego duetu The Agnes Circle – oto próbka, wideo do utworu „Sister Flux”.
Architektura modernistycznego minimalizmu szczególnie wyraźnie obecna jest we wschodniej odmianie muzyki chłodu. Tu tradycje są o wiele bogatsze – wspomnijmy na przykład unikalny w światowej skali koncert Nocnego Prospektu, który towarzyszył otwarciu jednego z moskiewskich kompleksów mieszkalnych – tak w Rosji, pod koniec lat osiemdziesiątych, realizowano projekt „mieszkania dla młodych”. Muzyka jest tu dobrą oprawą dla architektury.
Każda próba zachowania dziedzictwa architektury modernistycznej zasługuje na uwagę i z radością patrzę jak powstają kolejne inicjatywy uprzystępniające urodę surowego betonu. Jedna z ciekawszych należy do poznańskiego studia architektonicznego Zupagrafika.
Zupagrafika to duet twórców – Martyna Sobecka i David Navarro, Hiszpan – podobnie jak jego muzyczny krajan, Władysław Trejo – zafascynowany Polską, a zwłaszcza jej wielkopłytowym, prefabrykowanym obliczem. Studio działa od 2012 roku i ma w swoim dorobku już kilka uznanych realizacji brutalistycznych. Oto „Mała Wielka Płyta” – układanka, dzięki której zbudujesz swój własny blok z prefabrykatów.


„Wycinanka Społeczna”, o której na stronie Zupygrafiki czytamy: „seria oparta jest na faktach i porusza polskie problemy społeczne” to projekt powstały w latach 2012 i 2014, w skład którego wchodzą: „Izba Wytrzeźwień”, „Getto Pod Klucz” i „Czas Na Demakijaż”. Do tego ostatniego zestawu artyści dodali specjalny „Krem Uroda”, który „przywraca naturalne piękno twojemu blokowi”. Istotnie – jeśli brutalizm to tylko czysty, bez sztucznych „upiększeń”.



Prace Zupygrafiki funkcjonują więc podobnie do popularnej w Rosji społeczności fotograficznej Эстетика ебеней – pokazując stały (choć często pomijany w oficjalnym oglądzie) element rzeczywistości, uwrażliwiają na pewne problemy (nie tylko estetyczne). W ten sposób ponownie została odkryta aksjologia brutalistycznej architektury.
Obok tworzenia papierowych modeli groteskowej rzeczywistości architektonicznej, Zupagrafika także edukuje – poznajcie i zbudujcie sobie: „Brutalny Wschód”, „Londyński Brutalizm” i „Paryski Brut”.



Wydana w czerwcu tego roku seria „The Constructivist” to unikalny przewodnik po Rosyjskiej Awangardzie czasów konstruktywizmu dla dzieci i rodziców. Czterech papierowych „towarzyszy” (według sformułowania Aleksandra Rodczenko) można złożyć bez kleju i nożyczek, a przy okazji pobawić się zantropomorfizowaną formą architektoniczną.

Teraz zdjęcia – internet lubi zdjęcia, także te pokazujące brutalistyczną architekturę (wystarczy chociażby odwiedzić grupę BRUT_ na Facebooku). Również w sferze fotografii prace Zupygrafiki zasługują na uwagę – oto cykl „The Tenants” (czyli „Najemcy”) przedstawiający mieszkańców modernistycznych osiedli w miastach Bloku Wschodniego i nie tylko. Wybrane do zdjęć postaci są reprezentatywne dla miejsc, każda zaś trzyma w dłoni model budynku, na którego tle pozuje. Modele oczywiście pochodzą z serii wycinanek autorstwa Zupygrafiki. Majstersztyk!





Pobawcie się kiedyś genialnymi wycinankami poznańskich architektów – chociażby po to, aby spojrzeć nieco innym okiem na te „paskudne bloki” i umieć rozpoznać choć kilka miejsc pokazanych w zimnofalowych klipach.
Wspomniane w tekście prace dostępne są w sklepie na stronie internetowej Zupygrafiki.
Pierwszorzędny pomysł. I kapitalne wykonanie. A już wręczenie makiet ludziom, którzy pozowali do zdjęć (swoją drogą – niesamowitych), to zupełny strzał w dziesiątkę. Dobrze, że zdolni autorzy utrwalają w ten sposób historię. Gratuluję!
PolubieniePolubione przez 1 osoba