PRZECIW CISZY I ZNIKANIU / TSK – Trzecia Strona Księżyca

Dziś o północy zagrajmy Trzecią Stronę Księżyca na Facebooku. Cisza bywa muzyką, ale w tym przypadku, nią nie jest.

Chcę usłyszeć Deine Lakaien, Mellonta Tauta, „Adore” Falling You i „Return Of The She King” Dead Can Dance – muzykę, której jedynym trwałym miejscem w polskim eterze była, od 2006 roku, audycja Trzecia Strona Księżyca. 

Została ona zdjęta z anteny – bez możliwości zagrania przez prowadzących ostatniego utworu, muzycznej kody, która mogłaby być pożegnaniem ze słuchaczami. Jako człowiek radia wiem, że tego rodzaju cięcia skalpelem żywej tkanki kultury są bolesne – zwłaszcza, kiedy kontakt z odbiorcą tej kultury odbywa się w „innym wymiarze” odczuwania, a to było właśnie wyróżnikiem seansów Trzeciej Strony Księżyca.

Trudno przecenić walor poznawczy audycji – niejednokrotnie stawała się ona źródłem inspiracji dla prezenterów z różnych stron świata. Kilka zaś utworów, które pierwszy raz wybrzmiały w Trzeciej Stronie Księżyca, to – pewnie dla wielu – trwałe elementy „muzeum wyobraźni”. Muzyka (jeśli jest wartościowa), najlepiej reprezentuje w ludzkiej pamięci czas, w jakim została usłyszana właśnie po raz pierwszy.

Jest jeszcze jedna rzecz, bez przywołania której nie można przejść obojętnie. W świadomości wielu słuchaczy nastrój Trzeciej Strony Księżyca był kontynuacją seansów radiowych Tomasza Beksińskiego – i to pomimo, że prowadzący sięgnęli po całkowicie odmienny styl prezentowania, podobnej do Tomaszowej, muzyki.

Cisza jest śmiercią – w tym przypadku byłaby to więc „śmierć wtóra”. W opozycji do niej są: trwałość, kontynuacja i nawiązanie. Przeciwieństwem śmierci jest kultura. Dziś pełnia księżyca, spotkajmy się więc o północy na facebookowej stronie TSK, aby zagrać tam muzykę.

Ode mnie będą dwa utwory: „Oak Wood” z nowej epki Drab Majesty i „Tokkotai” Japan Suicide, a od ciebie?

TSK – Trzecia Strona Księżyca – oficjalna strona / Facebook

Jedna myśl na temat “PRZECIW CISZY I ZNIKANIU / TSK – Trzecia Strona Księżyca

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: