SMUTEK JAK SIEKIERA / S.A.D: She’s Gone

S.A.D: She’s Gone (EP; Oraculo Records; Wielka Brytania; 16 stycznia 2018)

Tylko trzy utwory składają się na debiutancką epkę londyńskiego tria (z polskim akcentem) S.A.D – mimo tak niewielkiej objętości płyta She’s Gone to ważne (i już docenione) wydawnictwo. Dlaczego? Posłuchajcie chociażby „Wasser”, utworu kończącego krążek. 

Spotkanie chłodnej tanecznej stylistyki synth wave (chociażby spod znaku Schwefelgelb) z tekstową dobitnością nagrań puławskiej Siekiery? „Woda, światło, życie”! Słowa w języku polskim doskonale sprawdzają się jako składnik brzmienia nowoczesnej odmiany zimnej fali – w polszczyznę wpisany jest bowiem swoisty emocjonalny bunt i rodzaj rozgoryczenia, które wpisują się w przekaz cold wave. Lepiej, niż po polsku (i dodatkowo minimalistycznie dozując słowa, jak czynią to muzycy S.A.D) pewnych treści wyrazić nie można. W utworze „Wasser” ten zabieg się udał. Polska scena emigracyjna być może zyskała ważny głos.

Co ponadto słychać na tej płycie? Jeszcze dwie kompozycje – dość niepozornie otwierający krążek utwór „Money From Savages” oraz znakomite nagranie tytułowe utrzymane w stylu łączącym gitarową odmianę zimnej fali z synth punkiem… Tak, tego rodzaju fuzja jest możliwa – i za jej zaakcentowanie kolejny plus dla S.A.D. Pewna natomiast niespójność nastrojowa krążka to być może efekt połączenia dwóch nowych nagrań ze znanym już od 2014 roku (choć starannie zremasterowanym) tutułowym „She’s Gone”.

S.A.D – Facebook / SoundCloud

Album w wersji fizycznej (płyta winylowa 12″ o limitowanym nakładzie 300 egzemplarzy) oraz w formacie cyfrowym dostępny na stronie wytwórni Oraculo Records w serwisie Bandcamp.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: