NOWY ZIMNY ŚWIAT / This Is The Bridge: Broken Sculptures

This Is The Bridge: Broken Sculptures (LP; Tonn Recordings; Wielka Brytania; 27 stycznia 2018)

Brzmienie analogowych syntezatorów, minimalizm, rytmiczność i chłód – to niezmienny styl brytyjskiego projektu minimal wave, This Is The Bridge. Kilka lat temu nagrał on utwór „Transmitter”, który jest swoistym motywem przewodnim audycji Transmission / Transmisja, mam więc sentyment… Co natomiast usłyszymy na nowym krążku? 

Broken Sculptures (dziesięć utworów, ponad pół godziny muzyki) to kolejna już płyta This Is The Bridge, która ukazała się nakładem Tonn Recordings; wysublimowany graficzny minimalizm charakteryzujący wydawnictwa tej wytwórni z Belfastu (zawdzięczany zmysłowi estetycznemu jej założycielki, Mary McIntyre i fotografa Christophera Martina) w pełni odpowiada muzyce This Is The Bridge. Brak dysonansu wizualno-słuchowego przy pierwszym sięgnięciu po płytę jest ważny. Co w środku?

Styl This Is The Bridge podporządkowany jest miłemu dla ucha skwierczeniu analogowych syntezatorów połączonemu z chłodnym męskim wokalem i niewiele się zmienia, pozostając w dystansie chociażby do wszelkich zapędów tanecznych współczesnej sceny minimal wave. Taki jest też longplay Broken Sculpures – słychać tu brzmienie wyróżniające nurt minimal wave w czasie jego „pierwszej fali”, a więc na początku lat osiemdziesiątych. Czy to źle? Wręcz przeciwnie, podstawowe kontury „Nowego Zimnego Świata” w muzyce są niezmienne.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Przy zachowaniu stylistycznej surowości i minimalistycznego chłodu album Broken Sculptures brzmi nadspodziewanie wielowymiarowo – jest to zasługa aranżacyjnej różnorodności utworów (pod tym względem szczególnie faworyzuję nieco „widmowy” „False Start”) oraz jego perfekcyjnej realizacji dźwiękowej.

This Is The Bridge – Facebook / SoundCloud

Album w wersji fizycznej (czarna lub przejrzysta płyta winylowa 12″) oraz w wersji cyfrowej dostępny na stronie wytwórni Tonn Recordings w serwisie Bandcamp.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: