(NIE)PORÓWNYWALNIE / Soft Riot: The Outsider In The Mirrors

Soft Riot: The Outsider In The Mirrors (LP; Possession Records; Wielka Brytania; 9 lutego 2018)

Uwielbiam mieć trudności ze znajdowaniem muzycznych porównań. Nieporównywalna właśnie (chyba tylko z jednym wyjątkiem) jest najnowsza płyta Soft Riot, album który ukaże się 9 lutego – a jesienią, podczas wrocławskiego Return To The Batcave Festival, będziemy mogli wysłuchać tej interesującej muzyki na żywo. 

Soft Riot to jednoosobowy projekt pochodzącego z Kanady muzyka ukrywającego się pod pseudonimem JJD, który aktualnie mieszka i nagrywa w Glasgow. Longplay The Outsider In The Mirrors jest szóstym pełnowymiarowym wydawnictwem w jego dyskografii rozpoczynającej się w 2011 roku i zawierającej ponadto kilka płyt formatu EP i jeden singiel.

Soft Riot
Soft Riot (źródło: materiały prasowe Possession Records)

Automelodi, Essaie pas, Vierance… Lubię muzykę syntezatorową z Kanady. Już po pierwszych tonach można rozpoznać jej pochodzenie i odrębność względem tego, jak brzmi minimal synth w Europie, czy Stanach Zjednoczonych. W nagraniach Soft Riot, mimo ich nieporównywalności, zachowany jest ten „kanadyjski ton” (będący połączeniem melodyjności i eksperymentu), zachęcają one również do tańca, a także bardzo subtelnie i często autoironicznie dozują składnik „cold” obecny w muzyce spod znaku „wave”.

Soft Riot
Soft Riot (źródło: materiały prasowe Possession Records)

The Outsider In The Mirrors to osiem utworów znakomicie zagranych (często syntezator brzmi tu niczym saksofon dodając płycie wspaniałej dynamiki rodem z synth popu lat osiemdziesiątych!) i doskonale (co ważne przy odbiorze tak dobrej muzyki) nagranych. Różnorodne tempa i odcienie synthu, krystaliczny i chłodny w wyrazie męski wokal, czy wreszcie potraktowana z dystansem wzniosłość tematów (chociażby w utworach „Waiting For Something Terrible To Happen” i „The Saddest Music In The World”)… Ta płyta naprawdę nie ma porównania! Warto na nią poczekać i nabyć – odwdzięczy się wieloma powrotami (to album, którego można słuchać naprawdę długo). The Outsider In The Mirrors sprawi też radość didżejom (taneczny „killer” krążka to kompozycja „You See How They Burn”).

Obiecane (mocno naciągane) porównanie? Słyszę tylko jedno: do pięciogwiazdkowej epki Trading Floor Love (2015) Wall $treet.

Soft Riot – oficjalna strona / Facebook / Bandcamp / Mixcloud / SoundCloud / YouTube / Twitter

The Outsider In The Mirrors (Release Show w Glasgow) – wydarzenie / Facebook

Return To The Batcave Festival 2018 (Soft Riot w lineupie) – wydarzenie / Facebook

Album w wersjach fizycznych (kaseta magnetofonowa, CD, płyta winylowa) oraz w wersji cyfrowej do nabycia (preorder) na stronach Soft Riot oraz wytwórni Possesssion Records w serwisie Bandcamp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: